Olimpia învinge clar Vasluiul, urcă 2 locuri în clasament și se pregătește de intermediara de marți

Începând de vineri, 31 martie, se anunțau 7 zile cu trei meciuri pentru râmnicenii de la Olimpia Rm. Sărat. Vineri, 31 martie, râmnicenii au jucat cu Atletico Vaslui, marți vor avea parte de o deplasare în fieful celor de la Metalosport Galați în timp ce vineri, 7 aprilie, aceștia urmează a primi vizita celor de la C.S.M. Roman.

Așadar, Roman și compania au jucat vineri, 31 martie, cu începere de la orele 15:00 partida împotriva vasluienilor de la Atletico, partidă ce a contat pentru etapa cu numărul 20.

După 4 ocazii clare ratate de galben-albaștri, din postură de singur cu portarul, în prima jumătate a primului mitan, în minutul 28 Bogdan Bălan a dezghețat tabela. La pauză râmnicenii au intrat la cabine cu 2 goluri avans datorită reușitei aceluiași Bălan din minutul 35.

După 13 minute de la reluare, Bălan face tripla iar scorul final, 5-0, avea să fie stabilit de Tudor Saim (71) și Sebastian Cîrjan (90+2) ambele reușite fiind din lovituri de la punctul cu var.

După 90 de minute, Olimpia Rm. Sărat 5-0 Atletico Vaslui și râmnicenii pun mâna pe 3 puncte esențiale și meritate care îi urcă 2 locuri în clasament până pe poziția 6 și urmează să se pregătească pentru deplasarea din etapa 21, etapă intermediară, când vor da piept cu gălățenii de la Metalosport, partidă ce urmează a se disputa marți 4 aprilie, cu începere de la orele 17:00, oră la care se vor disputa toate partidele din luna aprilie.