CSM Rm. Sărat, Victori(a)oasă cu Traian și urcă pe 3 în clasament

Etapa cu numărul 5 a Ligii a III-a, a adus pentru fotbaliștii de la CSM Rm. Sărat ce-a dea patra victorie, a treia de pe teren propriu, din acest sezon.

Vineri cu începere de la orele 17:00, Stadionul „Olimpia” din Rm. Sărat a fost gazda partidei ligii a treia la fotbal dintre formația locală, CSM Rm. Sărat și brăilenii de la Victoria Traian.

Intrați pe teren determinați să respecte calculele hârtiei care îi dădeau drept favoriți, jucătorii râmniceni au tranșat soarta partidei până la pauză chiar prin reușitele antrenorilor jucători Marius Tîrîlă care a deschis scorul în minutul 23 și a lui Sorin Bodoc care, în ultimul minut al primului mitan, a transformat o lovitură de la punctul cu var obținută tot de Marius Tîrîlă care a fost faultat clar în suprafața de pedeapsă de portarul oaspeților Tunea. Rezultatul final, 3-0, a fost stabilit de golgeterul galben-albaștrilor, Bogdan Bălan în cel de-al doilea minut al prelungirilor.

Așadar, CSM Rm. Sărat acumulează 12 puncte în clasament urcând pe podiumul seriei a 2-a și, totodată, râmnicenii nu se dezmint și, pe langă faptul că este echipa cu cei mai mulți juniori în teren, a bifat și introducerea pe teren, la vârsta de numai 14 ani, în minutul 70 a lui Pescaru Cosmin, un junior din pepiniera proprie născut în iulie 2003.

Următoarea partidă a CSM-ului, cea din etapa a 6-a, va avea loc sâmbăta viitoare, 30 septembrie, în deplasare la Constanța, pe Stadionul „Farul” cu formația locală ASSCS Farul Constanţa.