CSM Rm. Sărat se deplasează la Slobozia în etapa 2

     După ce au învins categoric în prima rundă, scor 4-0, în partida de pe teren propriu împotriva brăilenilor de la Sportul Chiscani, Roman și compania se vor deplasa la sfârșitul acestei săptămâni în județul Ialomița pentru a susține partida contra celor de la Unirea Slobozia.

     Această partidă va reprezenta pentru adversarul râmnicenilor debutul în noul sezon de campionat având în vedere că partida din runda inaugurală împotriva Farului Constanța a fost amânată datorită retragerii din campionat a echipei secunde a Viitorului (n.r. Farul trebuia să stea în prima etapă, iar Slobozia să joace cu Viitorul și, în urma retragerii echipei lui Gică Hagi, Farul nu a avut timp suficient să organizeze partida cu Slobozia). Așadar, ialomițenii au disputat o singură partidă în acest sezon, cea din turul 2 al Cupei României câștigate după loviturile de departajare, 6-5, în dauna celor de la Popești-Leordeni.

     Partida Unirea Slobozia – CSM Rm. Sărat se va disputa sâmbătă, 2 septembrie, cu începere de la orele 17:00 pe Stadionul „1 MAI” și va fi condusă de o brigadă compusă din Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti), Iugulescu Petruţa (Târgovişte) și Ivanov Roxana (Bucureşti), iar observatori vor fi domnii Matei Adrian (Berceni) și Borcan Ionut (Ploieşti).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI A 2-A:

Vineri, 1 septembrie:

Sportul Chiscani   –        Progresul 1944 Spartac Buc.
FC Voluntari 2   –        Farul Constanţa

 

Sâmbătă, 2 septembrie:

Unirea 04 Slobozia   –        CSM Râmnicu Sărat
Axiopolis Sport Cernavodă   –        Înainte Modelu
FCSB 2   –        Metalul Buzău
ACSM Olteniţa   –        Delta Dobrogea Tulcea
Agricola Borcea   –        Victoria Traian

 

Iulian Grigoraș

Reclame

  1. Bogdan BĂLAN – 6 goluri

  2. Ionuț ROMAN – 2 goluri

  3. Marius TÎRÎLĂ – 1 gol

  4. Sorin BODOC – 1 gol

  5. Bogdan BOBE –  1 gol

  6. Alexandru TUDORAN – 1 gol

  7. Florin SAVA – 1 gol

  8. Cosmin CREȚU – 1 gol

CSM Rm. Sărat, debut cu victorie în noul sezon

     Vineri seară CSM Rm. Sărat a debutat în fața propriilor suporteri în noul sezon al Ligii a III-a. Adversarul râmnicenilor din această rundă inaugurală a fost Sportul Chiscani, un adversar pe care elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc l-au mai întâlnit și în sezonul precedent.

     Partida începută de la orele 18:00 i-a găsit pe galben-albaștri în atac încă de la primul fluier al centralului și, după numai două minute scurse de la startul meciului, fundașul brăilenilor, Boariu, face un fault în postură de ultim apărător iar centralul Motan nu ezită și îi arată direct cartonașul roșu. În atac, cu dorință aprigă de victorie, cu un joc pe măsură și cu un om în plus, lucrurile decurg cum nu se poate mai bine pentru CSM fapt care îl înregistra și tabela de marcaj după numai 18 minute de joc, 2-0 datorită reușitelor lui Tudoran și a lui Roman, iar până la pauză gazdele au mai scuturat o dată plasa porții lui Tudor prin Bălan în minutul 31.

     Mitanul secund se desfășoară după același scenariu, cu râmnicenii controlând autoritar partida, Crețu reușind să ducă scorul la 4-0 în minutul 56. Acesta a fost, dealtfel, și scorul final după cele 90 de minute.

     În etapa următoare, jucătorii de la CSM Rm. Sărat se vor deplasa la Slobozia pentru a da piept cu formația din localitate, Unirea.

 

Click AICI pentru a vedea galeria foto a meciului

 

Echipa CSM Rm. Sărat îi mulțumește și îi urează bun venit în rândul ei celei ce ne va reda prin imagini partidele echipei, MARA ENESCU!

 

IATĂ REZULTATELE COMPLETE ALE ETAPEI:

CSM Râmnicu Sărat 4 – 0      Sportul Chiscani
Delta Dobrogea Tulcea 2 – 10      FCSB 2
FC Agricola Borcea 1 – 2      Axiopolis Sport Cernavodă
Victoria Traian 0 – 7        FC Voluntari SA 2
Progresul 1944 Spartac Buc. 6 – 4      ACSM Olteniţa
Metalul Buzău 1 – 0           Înainte Modelu
Farul Constanţa  amânat       Unirea 04 Slobozia

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat – Sportul Chiscani, vineri în prima etapă a Ligii a III-a

     Repartizată în Seria a II-a al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc, Olimpia Rm. Sărat va disputa în acest sfârșit de săptămână prima partidă din cadrul sezonului 2017-2018. Adversarul râmnicenilor va fi formația brăileană Sportul Chiscani. Celel două echipe se cunosc datorită faptului că în sezonul trecut ambele au evoluat în Seria I și acesta reprezintă un motiv în plus pentru elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc să intre pe dreptunghiul verde motivați și cu dorința de a-și trece în cont toate punctele puse în joc, brăilenii reușind să le smulgă 4 din cele 6 puncte campionatul trecut.

     Așadar, vineri, 25 mai, de la orele 18:00 râmnicenii sunt invitați la Stadionul „OLIMPIA” pentru a-și susține favoriții și pentru a-i purta spre o victorie frumoasă.

     Partida va fi condusă de o brigadă compusă din domnii Motan Mihai (Aninoasa), Păunescu Adrian (Târgovişte) și Onicescu Ion (Glodeni). Observatorii partidei vor fi Popescu Cătălin Eugen (Ploieşti), respectiv Savu Cătălin (Galaţi).

Iată programul complet al etapei:

 

Vineri, 25 august:

Olimpia Râmnicu Sărat    –        Sportul Chiscani
Delta Dobrogea Tulcea   –        FCSB 2

 

Sâmbătă, 26 august:

Agricola Borcea   –        Axiopolis Sport Cernavodă
Victoria Traian   –        FC Voluntari SA 2
Progresul 1944 Spartac București   –        ACSM Olteniţa
Metalul Buzău   –        Înainte Modelu
Farul Constanţa  amânat      Unirea 04 Slobozia

 

Iulian Grigoraș

Olimpia merge mai departe în Cupă

     Marți, cu începere de la orele 17:30 s-au disputat partidele fazei a 2-a naționale din cadrul Cupei României, sezonul 2017-2018. 

     În această etapă au intrat în competiţie cele 26 de câştigătoare ale primei runde a fazei naţionale şi 32 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, printre care și Olimpia Rm. Sărat care s-a deplasat la 200 km distanță, în județul Covasna, pentru a întâlni câștigătoarea fazei județene Covasna a cupei, F.C. Păpăuți.

     Partida disputată pe terenul fostei divizionare C, F.C. Zagon, a fost una atractivă, cu multe faze de poartă, râmnicenii jucându-se cu ocaziile, 4 ocazii mari la număr care l-au scos în evidență pe portarul gazdelor, fostul jucător al Coronei Brașov, Voința Sibiu sau ASA Târgu Mureș pe când aceste formații evoluau în primul eșalon, Dănălache.

     Golul izbăvitor a venit cu 15 minute înainte de fluierul celor 90 de minute atunci când Roman centrează în careu o minge din lovitură de colț care, cu puțin noroc, ajunge pe colțul lung la fundașul Sava urcat în careu, acesta îndeplinind o simplă formalitate și reușind să înscrie golul calificării Olimpiei. De remarcat a fost și goalkeeper-ul galben-albaștrilor care, pe final, a scos de la vinclu un șut puternic al gazdelor păstrând așadar tabela imaculată în rândul jucătorilor Olimpiei.

     Faza a III-a a Cupei României, la care vor participa cele 29 de echipe calificate din faza a II-a plus 5 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 3 şi 2 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 32, este programată să aibă loc miercuri, 13 septembrie 2017. Până atunci însă, Olimpia Rm. Sărat va disputa peste două zile, vineri, de la orele 18:00,  în fața propriilor suporteri partidă împotriva brăilenilor de la Sportul Chiscani, partidă ce va conta pentru etapa 1 a seriei a II-a din cadrul Ligii a III-a.

 

Vezi AICI galeria foto a meciului

 

Iulian Grigoraș

Olimpia 0-0 Petrolul în ultimul amical al verii. Urmează deplasarea de la FC Păpăuți în Cupa României

     Vineri seara, cu începere de la orele 18:00, Stadionul „OLIMPIA” din Rm. Sărat a fost gazda unei sărbători fotbalistice. Chibiții veniți în tribune au putut sărbători, cu ocazia Zilelor Râmnicului, și au urmărit un ultim test al râmnicenilor înainte de începerea noului sezon fotbalistic al Ligii a III-a. Adversarul jucătorilor lui Tîrîlă și Bodoc a fost unul de gală, care a scris istorie în fotbalul românesc, Petrolul Ploiești.

     Spectatorii, după ce au făcut cunoștință cu loturile celor două formații, s-au putut bucura de un frumos spectacol oferit de actorii de pe dreptunghiul verde în ciuda faptului că tabela a rămas neschimbată de la primul până la ultimul fluier al centralului Frățilă.

     Așa cum am scris mai sus, acest amical a fost ultimul test din această vară, jucătorii Olimpiei urmând să înceapă partidele oficiale săptămâna viitoare. Dacă în campionat vor debuta vineri 25 august în fața propriilor suporteri, Roman și compania se vor deplasa marți, 22 august, în județul Covasna pentru a susține, de la orele 17:30, partida în fața formației de Liga 4 Covasna, FC Păpăuți, contând pentru Turul II al Cupei României. Acesta va fi, de altfel, primul meci oficial al râmnicenilor din sezonul 2017-2018 în timp ce covăsnenii, având postura de câștigători ai cupei pe plan județean, au intrat în Cupă (faza națională) din primul tur unde au reușit să elimine formația de Liga a III-a, AFC Odorheiu Secuiesc, cu scorul de 4-2.

 

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat – Petrolul Ploiești, amical de gală cu ocazia zilelor Râmnicului

     Olimpia Rm. Sărat va disputa mâine (n.r. vineri), cu începere de la orele 17:30, un ultim test de verificare înaintea startului noului sezon competițional. Adversara râmnicenilor va fi una din echipele cele mai titrate ale fotbalului românesc, Petrolul Ploiești. Va fi practic un eveniment de gală, cele două formații își vor prezenta loturile cu care vor aborda sezonul 2017-2018 al Ligii ai III-a, Olimpia făcând parte din Seria a II-a, în timp ce prahovenii vor evolua în Seria a III-a. Totodată această partidă va reprezenta un flashback pentru iubitorii sportului rege din vremurile în care cele două formații evoluau în eșalonul secund, sezonul 2009-2010, atunci când partidele erau unele spectaculoase cu un fotbal de calitate oferit de actorii de pe dreptunghiul verde, mai precis în etapa cu numărul 11 încheiată cu victoria lupilor galbeni, scor 2-0, de pe Ilie Oană și în retur când Petrolul a trebuit să lupte până la ultima picătură pentru a lua cele trei puncte, scor 0-1.

     Așadar, acest amical va reprezenta pentru ambele formații ultimul test înaintea debutului din campionat ce va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare. Partida se va disputa pe Stadionul „OLIMPIA” din Rm. Sărat și va fi arbitrată de o brigadă compusă din domnii Frățilă Adrian, la centru, iar la cele două tușe din Andrei Silviu și Cîrjan Bianca.

     După terminarea acestui meci suporterii râmniceni sunt invitați să urmărească un meci de old-boys între două echipe alcătuite din foste glorii râmnicene, jucători care au promovat și promovează în continuare numele Olimpia și Rm. Sărat.

Olimpia Rm. Sărat – Sportul Chiscani în prima etapă a Ligii a III-a

     Miercuri, 16 august, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți pentru stabilirea programului în cele cinci serii ale Ligii 3, sezonul 2017-2018.

     Repartizată în Seria a II-a, alături de echipe precum FCSB 2, Viitorul 2, Voluntari 2 sau Farul Constanța,  Olimpia Rm. Sărat va debuta în noua stagiune ce va începe pe 26 august pe teren propriu împotriva formației Brăilene, Sportul Chiscani. Cele două formații s-au întâlnit și în sezonul trecut atunci când ambele făceau parte din Seria I.

     Primul derby pentru râmniceni va avea loc chiar în etapa secundă atunci când aceștia se vor deplasa pe terenul Unirii Slobozia. Partida împotriva celor de la Viitorul 2 se va disputa în runda cu numărul 6, iar cea împotriva constănțenilor de la Farul va avea loc în etapa a 9-a tot în deplasare, în timp ce duelul reprezentantelor buzoiene, cu Metalul Buzău, va avea loc în etapa a 11-a pe sinteticul din Crâng.

Iată programul complet al turului:

ETAPA 1

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
FC VIITORUL 2 (CT) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) stă
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – SC FCSB 2 (B)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)

ETAPA 2

AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
SC FCSB 2 (B) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – FC VIITORUL 2 (CT)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)

ETAPA 3

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
FC VIITORUL 2 (CT) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) stă
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – SC FCSB 2 (B)

ETAPA 4

AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – SC FCSB 2 (B)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – FC VIITORUL 2 (CT)

ETAPA 5

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
FC VIITORUL 2 (CT) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
SC FCSB 2 (B) stă

ETAPA 6

FC VIITORUL 2 (CT) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – SC FCSB 2 (B)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)

ETAPA 7
AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – FC VIITORUL 2 (CT)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
SC FCSB 2 (B) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACSM OLTENIŢA (CL) stă

ETAPA 8

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) stă
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – SC FCSB 2 (B)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
FC VIITORUL 2 (CT) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)

ETAPA 9

ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – FC VIITORUL 2 (CT)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
SC FCSB 2 (B) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)

ETAPA 10

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS FC DELTA DOBROGEA
TULCEA (TL)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) stă
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – SC FCSB 2 (B)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
FC VIITORUL 2 (CT) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)

ETAPA 11

AFC METALUL BUZĂU (BZ) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – FC VIITORUL 2 (CT)
SC FCSB 2 (B) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)

ETAPA 12

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) stă
FC VIITORUL 2 (CT) – SC FCSB 2 (B)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)

ETAPA 13

SC FCSB 2 (B) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
FC VIITORUL 2 (CT) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)

ETAPA 14

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) stă
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
FC VIITORUL 2 (CT) – ACSM OLTENIŢA (CL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – SC FCSB 2 (B)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)

ETAPA 15

ACSM OLTENIŢA (CL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
SC FCSB 2 (B) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) stă
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – FC VIITORUL 2 (CT)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)

 

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat a fost repartizată în Seria a II-a

     Federaţia Română de Fotbal a stabilit în cursul acestei zile seriile Ligii a III-a la fotbal pentru stagiunea 2017-2018.

     După ce, în ultimele 2 sezoane, râmnicenii de la Olimpia Rm. Sărat au făcut parte din Seria I, în sezonul ce va debuta pe data de 26 august aceștia vor evolua în Seria a II-a alături de echipe ca Farul Constanța, FCSB 2, Viitorul 2 sau Unirea Slobozia. Și în sezonul acesta, râmnicenii vor face parte dintr-o serie cu număr impar de echipe, și anume 15. Așadar fiecare echipă urmând să stea câte o etapă.

     Țintarul celui de-al treilea eșalon fotbalistic se va stabili miercuri, 16 august, începând cu orele 13:00.

 

IATĂ COMPONENȚA SERIILOR:

SERIA I
CSM Bucovina Rădăuţi (SV)
ACS Sănătatea Dărăbani (BT)
CSM Roman (NT)
CSM Paşcani (IS)
AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (HR)
CS Aerostar Bacău (BC)
ACS Olimpic Cetate Râşnov (BV)
AFC Hărman (BV)
ACS Viitorul Ghimbav (BV)
ACS KSE Târgu Secuiesc (CV)
CSM Focşani 2007 (VN)
CS Avântul Valea Mărului (GL)
CS Sporting Lieşti (GL)
AFC Metalosport Galaţi (GL)
ACS Suporter Club Oțelul Galaţi (GL)

SERIA A II-A
AS Olimpia Râmnicu Sărat 2010 CS (BZ)
AFC Metalul Buzău (BZ)
ACS Sportul Chiscani (BR)
ACS Victoria Traian (BR)
ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL)
SC FCSB 2 (B)
AFC Progresul 1944 Spartac (B)
SC FC Voluntari 2 (IF)
AFC Unirea 04 Slobozia (IL)
ACS Înainte Modelu (CL)
ACSM Olteniţa (CL)
AS FC Agricola Borcea (CL)
FC Viitorul 2 (CT)
CSA Axiopolis Cernavodă (CT)
ASSCS Farul Constanţa (CT)

SERIA A III-A
CS Atletic Bradu (AG)
CS Mioveni 2 (AG)
AS FC Aninoasa (DB)
CSM Flacăra Moreni (DB)
ACS Urban Titu (DB)
AFC Astra 2 (PH)
ACS Petrolul 52 (PH)
SC Popeşti-Leordeni (IF)
ACS Viitorul Domneşti (IF)
CS Concordia Chiajna 2 (IF)
CS Tunari (IF)
AS FC Milcov (OT)
AFCM Alexandria (TR)
CS Sporting Roşiori 2008 (TR)
AFC Voinţa Saelele (TR)

SERIA A IV-A
CS Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)
CS Naţional Sebiş (AR)
CS Şoimii Lipova (AR)
CSM Lugoj (TM)
CS Millenium Giarmata (TM)
CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
ACS Ghiroda (TM)
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara (TM)
CNS Cetate Deva (HD)
FC Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CSM Şcolar Reşiţa (CS)
CS Internaţional Băleşti (GJ)
ACS Şirineasa (VL)
CS U Craiova 2 (DJ)
ACSO Filiaşi (DJ)

SERIA A V-A
AFC Unirea Tăşnad (SM)
ACS Fotbal Comuna Recea (MM)
CS FC Zalău (SJ)
CS Unirea Jucu (CJ)
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ)
FC Unirea Dej (CJ)
AS FC Universitatea Cluj (CJ)
CFR 1907 Cluj SA 2 (CJ)
CSM Avântul Reghin (MS)
CS Iernut (MS)
ACS Industria Galda (AB)
CF Metalurgistul 1939 Cugir (AB)
ACS Performanţa Ighiu (AB)
CS Gaz Metan Mediaş 2 (SB)
FC Avrig (SB)
AFC Hermannstadt 2 (SB)

Sportul Ciorăști 0-5 Olimpia Rm. Sărat într-o partidă de verificare

     Sâmbătă seară, Olimpia Rm. Sărat a fost invitată de către oficialii formației de Liga a IV-a Vrancea, Sportul Ciorăști, să dispute o partidă de verificare cu ocazia Zilelor Comunei Ciorăști.

     Disputată pe micuța și cocheta arenă din comuna vrânceană, partida a fost una atractivă și a smuls în mai multe rânduri aplauzele iubitorilor sportului cu balonul rotund prezenți în tribună.

     Elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc s-au impus la finalul celor 90 de minute cu scorul de 5-0 datorită reușitelor lui Tudoran Alexandru (13), Bălan Bogdan (22), Costache Mirel (65-pen.), Bobe Gabriel (70) și a lui Crețu Ștefan (76).

     Săptămâna următoare, fotbaliștii râmniceni vor intra în linie dreaptă cu pregătirile noului sezon ce va debuta pe 23 august cu turul 2 al Cupei României, în timp ce campionatul Ligii a III-a va începe câteva zile mai târziu, pe 26 august. Așadar, săptămâna următoare, mai precis marți, Roman și compania vor disputa un nou test amical în compania echipei proaspăt promovate în eșalonul al treilea, CSM Focșani, un al doilea test în această vară între cele două echipe. Iar la sfârșitul săptămânii, vineri 18 august, chiar de zilele râmnicului, Olimpia va primi vizita unei dintre cele mai iubite și titrate echipe din fotbalul românesc, Petrolul din Ploiești, pentru ca imediat după acest amical râmnicenii sunt invitați să urmărească un meci de old-boys în care-i vor putea urmări din nou la lucru pe fostele glorii ale Olimpiei Râmnicu Sărat în cadrul ediției a doua a Memorialului „Constantin Negoiaș”.

 

INTRĂ AICI PENTRU A VEDEA GALERIA FOTO A MECIULUI

 

Iulian Grigoraș

 

CSM Focșani – Olimpia Rm. Sărat mâine de la 10:00 într-o nouă partidă amicală

      Aflați în plină pregătire pentru noul sezon fotbalistic al Ligii a III-a ce va debuta pe 26 august, fotbaliștii Olimpiei Rm. Sărat vor întâlni mâine dimineață la Focșani, cu începere de la orele 10:00, într-n test devenit deja obișnuit pentru ambele formații, echipa proaspăt promovată în eșalonul al treilea, CSM Focșani.

     Această partidă de verificare va fi a treia pentru râmniceni în această vară după testele cu AFC Bănești și CS Păulești.

 

Iulian Grigoraș

Olimpia, cantonament încheiat cu un amical cu CS Păulești

     După o săptămână de cantonament în care jucătorii Olimpiei Rm. Sărat nu au văzut mingea, „prietenii” acestora fiind programul strict, munca, oboseala foarte multă, toate acestea pentru pregătirea necesară dinaintea noului sezon, au revenit astăzi la Rm. Sărat după ce au făcut o escală la Păulești unde au întâlnit formația locală CS Păulești participantă în Liga A Prahova. Gazdele s-au impus în urma un meci frumos și disputat cu 3-0 datorită reușitelor lui Andrei Ciobanu, Cristian Arnăutu și Marian Țugui.

„Atât eu cât și Sorin ne declarăm foarte mulțumiți de modul în care au răspuns băieții în această perioadă centralizată, aceștia demonstrându-ne faptul că ne putem baza pe ambiția și dorința lor de a performa. Pentru noi nu primează rezultatele din amicale ci mai degrabă depistarea slăbiciunilor și, automat, remedierea acestor slăbiciuni iar până la meciul cu Petrolul din 18 august de pe teren propriu să arătăm așa cum ne dorim. La momentul acesta ne interesează doar refacerea fizică după acest cantonament, omogenizarea și acomodarea cât mai rapidă a noilor jucători veniți dar și implementarea noului sistem de joc.” – Marius Tîrîlă, antrenor Olimpia

     Următoarea partidă amicală a râmnicenilor va avea loc sâmbătă, 5 august, pe terenul formației proaspăt promovată în Liga a III-a, CSM Focșani.

 

Iulian Grigoraș

Olimpia se deplasează duminică la Păulești pentru al doilea test al verii

     În așteptarea repartizării pe serii dar și a țintarului noului sezon al Ligii a III-a care, cel mai probabil, se va face pe 4 august cu prilejul Adunării Generale a cluburilor din cel de-al treilea eșalon fotbalistic românesc, jucătorii Olimpiei Rm. Sărat vor disputa mâine o nouă partidă de verificare, a doua din această vară după amicalul cu AFC Bănești disputat la sfârșitul săptămânii trecute.

     De această dată, adversarul râmnicenilor va fi tot o formație ce evoluează în Liga A Prahova, CS Păulești, una din cele mai puternice formații al acestui campionat. Partida amicală dintre cele două echipe, una devenită de tradiție de acum, se va disputa duminică dimineață pe terenul prahovenilor.

 

Iulian Grigoraș

AFC Bănești – Olimpia Rm. Sărat, primul amical al verii pentru râmniceni

     După ce și-au reluat antrenamentele la începutul acestei săptămâni, jucătorii Olimpiei Rm. Sărat se vor deplasa mâine (n.r. sâmbătă) în județul Prahova pentru a disputa o primă partidă de verificare. Adversar le va fi formația pregătită de fostul jucător al Olimpiei, Marius Vișan, AFC Bănești-Urleta, echipă ce a ocupat în sezonul trecut ultima treaptă a podiumului Ligii A Prahova (liga a IV-a).

     După acest meci, râmnicenii se vor deplasa în perioada 24-30 iulie într-un cantonament la Piatra Arsă, la sfârșitul căruia vor avea parte de încă un meci amical tot în Prahova cu formația CS Păulești.

 

Iulian Grigoraș

Jucătorii Olimpiei și-au reluat antrenamentele luni seară

     Jucătorii echipei Olimpia Râmnicu Sărat  s-au întâlnit luni, de la orele 18:00, pe stadionul Olimpia pentru prima oară după ce au intrat în pauza competiţională după încheierea sezonului 2016-2017 al Ligii a III-a.

     Faţă de lotul cu care echipa râmniceană a încheiat sezonul 2016-2017, la prima şedinţă de pregătire, sub comanda lui Marius Tîrîlă și a lui Sorin Bodoc s-au prezentat alți 3 juniori din pepiniera proprie, Costache Mirel, Chivu Alin și Roșca Cosmin, toți făcând parte în sezonul anterior din cadrul grupei 2000, grupă ce a participat în Campionatul Național Under 19. Alături de aceștia, tot la capitolul întăriri, îl putem adăuga și pe mijlocașul de 23 de ani Gabriel Bogdan Bobe, un jucător cu experiență care are în picioare multe partide la nivelul ligii secunde cu Gloria Buzău dar și cu Olimpia Rm. Sărat. Tot la acest capitol intră și Dănuț Oprea revenit după împrumutul de la divizionara secundă Dacia Unirea Brăila.

     Jucătorii Olimpiei se vor pregăti în această săptămână la Râmnic, la baza proprie, pentru ca sâmbătă, 22 iulie, să se deplaseze în Prahova, la Bănești, pentru a întâlni în prima partidă de verificare din această vară formația antrenată de Marius Vișan, AFC Bănești, surpriza plăcută a sezonului trecut a Ligii A Prahova.

     Luni, 24 iulie, râmnicenii vor urca la Piatra Arsă pentru un cantonament centralizat pentru a se pregăti cât mai bine pentru noul sezon ce va debuta pe 26 august.

 

Foto de la primul antrenament AICI

 

Iulian Grigoraș

Olimpia sună adunarea!

     O lumă și jumătate, atât au avut pauză fotbaliștii râmniceni după încheierea sezonului competițional 2016-2017.

     Luni, 17 iulie, galben-albaștrii vor reveni la antrenamente în vederea pregătirii noului sezon, unul care se anunță foarte atractiv și echilibrat în ceea ce privește toate seriile celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc dacă stăm și analizăm întăririle pe care le-au făcut foarte multe echipe dar și dacă ținem cont de revenirea în fotbalul profesionist al unor echipe de tradiție care au reușit promovarea în Liga a III-a în această vară, Oțelul Galați, Petrolul Ploiești, Universitatea Cluj, Farul Constanța, echipe care au ca și obiectiv încă o promovare la anul.

     Revenind la galben-albaștri, aceștia au programat primul antrenament, așa cum am spus, luni cu începere de la orele 18:00. După o săptămână de antrenamente la Râmnic, elevii lui Marius Tîrîlă și Sorin Bodoc vor urca la înălțime pentru o săptămână într-un cantonament centralizat la Piatra Arsă.

 

Iulian Grigoraș

„Piticul” Saim a crescut și a devenit LUP cu acte în regulă

     Mijlocașul Olimpiei Rm. Sărat, Tudor Saim Alexandru, a ajuns în curtea unei formații cu tradiție în fotbalul românesc, Petrolul Ploiești.

     La numai 19 ani, fotbalistul crescut de Olimpia se poate lăuda deja cu două sezoane petrecute în fotbalul profesionist românesc, mai precis disputarea partidelor alături de râmniceni în Liga a III-a.

     Tudor Saim a crescut la Râmnic făcând parte din grupa de copii născuți 1998, pregătită de către antrenorul Marius Tîrîlă, alături de care a obținut rezultate notabile atât pe plan național cât și internațional.

     Mijlocașul a evoluat la prima echipă a Olimpiei începând cu anul 2015 unde, atât el cât și foarte mulți alți juniori au fost încurajați și au evoluat la prima echipă de către tot colectivul Olimpiei începând cu antrenorii Marius Tîrîlă, Sorin Bodoc, continuând cu jucătorii și conducerea și terminând cu suporterii care i-au încurajat și aplaudat meci de meci fiind încântați de reușitele acestora.

     Evoluțiile lui Saim au fost urmărite de oficialii prahoveni pe parcursul acestui sezon recent încheiat și i-au încântat pe aceștia care nu au ezitat să-l înregimenteze în haita ploieșteană, astfel „Piticul” nostru ajungând la una din cele mai titrate și, de ce nu, una din cele mai frumoase echipe din România, acesta schimbând doar echipa nu și culorile galben-albastre.

     Tudor Saim a evoluat în sezonul recent încheiat, 2016-2017, în 26 de partide din cele 32 susținute de Olimpia (n.r. 2 în Cupa României și 30 în campionat), în 24 de meciuri el fiind titular, reușind să marcheze 8 goluri.

„Mulțumesc familiei Olimpia pentru încrederea acordată și pentru anii frumoși petrecuți alături de un colectiv minunat unde am învățat că rețeta succesului este munca, seriozitatea, determinarea și profesionalismul!” – Tudor Saim

„În primul rând acest transfer îmi pică greu din punct de vedere sentimental pentru că, înainte de orice, Saim era și este ca și copilul meu așa cum sunt și ceilalți și orice despărțire este dureroasă. Ne leagă 8 ani frumoși cu multe trăiri, sentimente și aventuri senzaționale. Mă bucur că am contribuit la formarea sa ca om, ca jucător și sunt sigur că va ajunge un mare fotbalist și va rămâne la fel de modest, serios și muncitor și că nu va uita niciodată Râmnicu Sărat care l-a consolidat și perfecționat ca jucător. Îți mulțumim „Piticule” și mult succes!!!” – Marius Tîrîlă, antrenor Olimpia Rm. Sărat

     Și noi, tot ceea ce înseamnă suflarea Olimpia îi mulțumim pentru tot și îi dorim mult succes în carieră și ne dorim ca să încânte în continuare cu drilingurile și reușitele sale !!!

 

Iulian Grigoraș

Olimpia, ultima reprezentație din acest sezon pe terenul celor de la Liești

     În acest sfârșit de săptămână, eșalonul al treilea fotbalistic românesc își va consuma ultimul episod al sezonului 2016-2017. 

     În Seria 1, Olimpia Rm. Sărat se va deplasa în această ultimă rundă în județul Galați pentru a înfrunta formația Sporting Liești într-o partidă ce se va disputa mâine (n.r. vineri) cu începere de la orele 18:00.

     În tur, râmnicenii și-au adjudecat toate punctele, scor 2-0, după reușitele  lui Bălan B. (8) și a lui Ceaușel D. (80), iar acum ambele formații vin după înfrângeri în runda precedentă, Olimpia pierzând în ultimul minut al prelungirilor meciul de pe teren propriu cu AFC Hărman, scor 1-2, în timp ce gălățenii au fost învinși, scor 5-2, la Bacău de Aerostar.

     Partida va fi condusă de o brigadă exclusiv din Iași avându-i în componență pe Lungu Valentin, Diaconu Andrei și Ciuban Cosmin. Observatori vor fi domnii Pop Ion Gabriel Flaviu (Bacău), respectiv Stoian Cosmin (Constanţa).

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, ora 18:00

 

CS Sporting Lieşti   –        Olimpia Rm. Sărat
Olimpic Cetate Râșnov   –        Aerostar Bacău
Avântul Valea Mărului   –        CSM Roman
AFC Odorheiu Secuiesc   –        Atletico Vaslui
Csikszereda Miercurea Ciuc   –        Ştiinţa Miroslava
AFC Hărman   –        CSM Paşcani
Metalosport Galaţi  ANULAT      Sport Club Bacău
Sportul Chiscani    –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

Olimpia – AFC Hărman, ultima reprezentație din acest sezon în fața propriilor suporteri a râmnicenilor

     Etapa ce se va disputa în acest sfârșit de săptămână, penultima a sezonului, reprezintă pentru Olimpia Rm. Sărat ultimul meci pe teren propriu. Râmnicenii vor primi, vineri de la orele 18:00, vizita brașovenilor de la AFC Hărman într-o partidă ce poate avea un rol important în lupta pentru promovare a oaspeților, aceștia situându-se pe poziția secundă în clasament la 1 punct distanță de liderul Csikszereda Miercurea Ciuc, în această luptă, cu șanse la promovarea în eșalonul secund aflându-se și formația Știința Miroslava clasată pe ultima treaptă a podiumului la 2 lungimi distanță de harghiteni.

     Partida va fi condusă de o brigadă compusă din Miron Florin (Bucureşti), la centru, iar la cele două tușe din Bedreaga Razvan (Galaţi) și Negoiță Răzvan (Brăila). Observatori vor fi domnii Cosoreanu Dumitru, respectiv Stănescu Florin.

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 19 mai:

 

Olimpia Rm. Sărat   –        AFC Hărman
Sport Club Bacău   –        Sportul Chiscani
Aerostar Bacău   –        Sporting Lieşti
CSM Roman   –        Metalosport Galaţi
Atletico Vaslui   –        Avântul Valea Mărului
CSM Paşcani   –        Csikszereda Miercurea Ciuc

 

Sâmbătă, 20 mai:

 

Ştiinţa Miroslava   –        AFC Odorheiu Secuiesc
Olimpic Cetate Râșnov   –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

Olimpia va primi marți vizita liderului Csikszereda Miercurea Ciuc

     Partidele etapei cu numărul 27 a seriei I al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc se vor desfășura marți și miercuri, 9 respectiv 10 mai, cu începere de la orele 18:00.

     Olimpia Rm. Sărat va primi vizita celor de la Csikszereda Miercurea Ciuc, noul lider al seriei după ce AFC Hărman a fost învinsă la Valea Mărului, în singura partidă ce se va disputa marți. Partida va fi condusă de o brigadă compusă din Olaru Constantin Alin (Râmnicu Valcea), la centru, Mihăilă Alexandru (Râmnicu Valcea) și Onicescu Ion (Târgovişte), la cele două tușe. Observatori vor fi domnii Cristian Vlad (Ploieşti) și Grozea Teodor (Brăila).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Marți, 9 mai:

 

Olimpia Rm. Sărat   –        Csikszereda Miercurea Ciuc

 

Miercuri, 10 mai:

 

Sport Club Bacău   –        Sporting Lieşti
CSM Roman   –        Olimpic Cetate Râșnov
Atletico Vaslui   –        Sportul Chiscani
Ştiinţa Miroslava   –        Metalosport Galaţi
CSM Paşcani   –        Avântul Valea Mărului
AFC Hărman   –        AFC Odorheiu Secuiesc
Aerostar Bacău   –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

Olimpia învinge Odorheiu Secuiesc și așteaptă vizita celor de la Miercurea Ciuc

     În această etapă a ligii a III-a, cea cu numărul 25, Olimpia Rm. Sărat a jucat în fața propriilor suporteri după ce în precedentele 2 runde râmnicenii au jucat la Valea Mărului și SC Bacău.

     Vineri de la orele 17:00 pe o vreme superbă pentru fotbal, galben-albaștrii au primit vizita celor de la AFC Odorheiu Secuiesc, formație ce a venit hotărâtă să își vândă scump pielea și, dacă se putea, să plece cu toate punctele de la Râmnic și au reușit să deschidă scorul după numai un sfert de oră de la primul fluier al centralului partidei prin Bogoly. Oaspeții s-au bucurat de acest avantaj de pe tabelă numai 11 minute deoarece râmnicenii încep să se apropie din ce în ce mai mult de poarta adversă iar în minutul 26 Tudor Saim execută magistral o lovitură liberă de la aproximativ 23 de metri și restabilește egalitatea. Cu patru minute înainte de sfârșitul primului mitan Bogdan Bălan aduce liniștea în rândul suporterilor și face ca tabela să înghețe până la final la scorul de 2-1 cu toate că vârful Crețu a irosit la ultima fază a primei reprize desprinderea la 2 goluri din postură de 1 la 1 cu portarul.

     Etapa viitoare, Olimpia va sta și se va pregăti pentru a primi vizita celor de la Miercurea Ciuc într-o etapă intermediară ce se va disputa marți, 9 mai, de la orele 18:00.

 

Vezi AICI galeria foto a meciului

 

Iulian Grigoraș

Olimpia – Odorheiu Secuiesc, vineri de la 17:00 în etapa 25

     Olimpia Rm. Sărat revine în fața propriilor suporteri în acest sfârșit de săptămână după două partide consecutive în care râmnicenii au jucat în deplasare, la Valea Mărului și SC Bacău.

     Galben-albaștrii vor juca împotriva formației AFC Odorheiu Secuiesc vineri cu începere de la orele 17:00 într-o partidă ce contează pentru etapa cu numărul 25 a Seriei I.

     Înaintea acestei partide cele două formații sunt despărțite de 7 puncte în clasament, Olimpia ocupând poziția a 7-a cu un total de 29 de puncte în timp ce oaspeții se află pe locul 12 cu 22 de puncte. Partida va fi arbitrată de o brigadă compusă din Dumitru Mădălin Alexandru (Piteşti), Banu Adrian Bogdan (Ploieşti) și Păduraru Sebastian (Ploieşti). Observatori vor fi domnii Chiriazic Constantin (Tulcea) și Ivan Iulian (Giurgiu).

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 28 aprilie:

 

Olimpia Rm. Sărat   –        AFC Odorheiu Secuiesc
CSM Roman   –        Aerostar Bacău
Atletico Vaslui   –        Sporting Lieşti
CSM Paşcani   –        Sportul Chiscani

 

Sâmbătă, 29 aprilie:

 

Ştiinţa Miroslava   –        Olimpic Cetate Râșnov
AFC Hărman   –        Metalosport Galaţi
Csikszereda Miercurea Ciuc   –        Avântul Valea Mărului
Sport Club Bacău   –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

SC Bacău 1-0 Olimpia în etapa 24

     Sâmbătă, 22 aprilie, Olimpia Rm. Sărat s-a deplasat la Bacău pentru a întâlni formația SC Bacău într-o partidă ce a contat pentru etapa cu numărul 24 a Seriei I al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc.

     Cu toate că râmnicenii au dominat din punct de vedere al posesiei mingiei partida, experiența jucătorilor formației de ligă secundă și precizia în fața porții au fost decisive în dauna tinereții și a problemelor de lot, accidentări, pe care Olimpia le are în ultima perioadă și moldovenii și-au adjudecat toate punctele puse în joc în urma reușitei lui Andrei Întuneric din minutul 26.

     Următoarea partidă a Olimpiei va fi pe teren propriu, vineri 28 aprilie, cu începere de la orele 17:00 în fața formației AFC Odorheiu Secuiesc.

Vezi AICI galeria foto a meciului

Iată rezultatele complete ale etapei:

Sport Club Bacău 1 – 0      Olimpia Rm. Sărat
Olimpic Cetate Râșnov 2 – 1      CSM Paşcani
Sportul Chiscani 1 – 2      AFC Hărman
Metalosport Galaţi 0 – 1      Csikszereda Miercurea Ciuc
Avîntul Valea Mărului 0 – 0      AFC Odorheiu Secuiesc
Sporting Lieşti 2 – 4      Ştiinţa Miroslava
Aerostar Bacău  oaspeții nu s-au prezentat în timp util la meci        Atletico Vaslui
CSM Roman   –        A STAT

 

Iulian Grigoraș

Olimpia se va deplasa mâine în orașul lui Bacovia pentru partida cu SC Bacău

     Seria I a Ligii a III-a a ajuns la episodul cu numărul 24 al acestui sezon. Meciurile acestei runde se vor desfășura pe parcursul a două zile, vineri și sâmbătă.

     Olimpia Rm. Sărat va avea parte de o nouă deplasare, a doua la rând, după cea din etapa precedentă de la Valea Mărului. De această dată, râmnicenii se vor deplasa la Bacău pentru confruntarea cu fosta formație de ligă secundă SC Bacău.

     Chiar dacă moldovenii ocupă ultima poziție în clasament, aceștia formează o echipă redutabilă, mai ales pe teren propriu, punctele pierdute de ei nu au fost pierdute pe teren ci pe la comisii datorită unor datorii ale băcăuanilor către foști jucători.

     Partida este programată a începe de la orele 17:00 pe Stadionul „Letea” și va fi condusă de o brigadă exclusiv din Iași formată din domnii Lungu Valentin, Cornea Tudor și Vițelaru Cosmin. Observatori vor fi Renta Simona (Galaţi) și Borcan Ionuț (Ploieşti).

Suporterii râmniceni iși pot susține favoriții prin intermediul paginii oficiale a clubului (Olimpia Râmnicu Sărat Supporter) unde vor putea urmări, live, evoluția scorului.

Iată programul complet al etapei:

Vineri, 21 aprilie:

 

Aerostar Bacău   –         Atletico Vaslui

 

Sâmbătă, 22 aprilie

 

Sport Club Bacău   –         Olimpia Rm. Sărat
Sporting Lieşti   –        Ştiinţa Miroslava
Olimpic Cetate Râșnov   –        CSM Paşcani
Sportul Chiscani   –        AFC Hărman
Metalosport Galaţi   –        Csikszereda Miercurea Ciuc
Avântul Valea Mărului   –        AFC Odorheiu Secuiesc
CSM Roman   –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

La mulți ani, Sorin Bodoc !!!

Născut la 20 aprilie 1981, mijlocașul și, totodată, secundul Olimpiei Rm. Sărat își sărbătorește astăzi ziua de naștere.

   Sorin Bodoc este, alături de câțiva alți jucători din lotul râmnicenilor, sinonim cu OLIMPIA RM. SĂRAT și cu tricoul galben-albastru. A purtat și poartă în continuare cu mândrie tricoul Olimpiei, aducând la rândul său mândrie acesteia și râmnicenilor.

   20 Aprilie este o zi de sărbătoare pentru toți iubitorii sportului și ai fotbalului râmnicean. Celebrăm o carieră și o personalitate de referință în performanța fotbalistică a urbei noastre– Sorin BODOC! Avem mereu nevoie de modele, de oameni care să ne inspire. Nu o dată, generații de tineri care s-au aflat la început de drum au privit către „Bodocel” ca spre un mentor pe care îl poți urma cu încredere și asta datorită palmaresului clădit în ani și ani de muncă. Râmnicenii rostesc cu mândrie numele Omului și Profesionistului Sorin Bodoc.

   Familia Olimpia îi dorește să fie mereu ca astăzi: un om plin de umor, modestie și optimism și să ne onoreze mai departe cu profesionalismul său pentru care îi suntem recunoscători! Datorită oamenilor precum Sorin Bodoc, Rm. Sărat este mai optimist și mai puternic!

Olimpia primește vineri vizita celor de la CSM Roman în derby-ul etapei 22

     Vineri, 7 aprilie, cu începere de la orele 17:00, oră la care se vor disputa toate partidele Ligii a III-a ce se vor juca în luna aprilie, Olimpia Rm. Sărat va disputa derby-ul etapei cu numărul 22 al Seriei I din cadrul celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc. Râmnicenii vor primi vizita celor de la CSM Roman într-o partidă în care cele două formații pot face rocadă în clasament. Moldovenii se află pe poziția a 6-a cu 1 punct (n.r. 30 pct.) mai mult decât Olimpia care are 29 de puncte trecute în dreptul ei.

     Dacă galben-albaștrii au jucat la Metalosport la mijlocul acestei săptămâni, în etapa intermediară, romașcanii au stat datorită faptului că Atletico Vaslui, formație la care trebuiau să se deplaseze, a anunțat Federația că au fost în imposibilitatea de a organiza acea partidă. În ceea ce privesc partidele de pe teren propriu ale Olimpiei, aceștia au până în prezent în acest sezon 23 de puncte acumulate în urma celor 7 victorii, 2 partide încheiate la egalitate și 1 înfrângere în timp ce Romanul are 16 puncte obținute în deplasare în urma celor 5 victorii, 1 egal și 4 înfrângeri lucru care anunță o partidă frumoasă, disputată și cu goluri multe râmnicenii marcând pe teren propriu 23 de goluri și primind doar 7 în timp ce moldovenii au marcat 17 goluri și au primit tot atâtea în partidele din deplasare.

     Așadar, Olimpia Rm. Sărat – CSM Roman se va disputa mâine, vineri, cu începere de la orele 17:00 pe Stadionul „OLIMPIA” și va fi condusă de obrigadă ce îi are în componență pe Beldiman Răzvan (Vaslui), Szabo Attila (Odorheiu Secuiesc) și Boncz Gabriel (Făgăraş). Observatorii meciului vor fi domnii Munteanu Ionel (Bacău) și Olteanu Ion (Bucureşti).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 7 aprilie

 

Olimpia Rm. Sărat   –        CSM Roman
Aerostar Bacău   –        CSM Paşcani

 

Sâmbătă, 8 aprilie

 

Sport Club Bacău   –        Atletico Vaslui
Sporting Lieşti   –        AFC Hărman
Olimpic Cetate Râșnov   –        Csikszereda Miercurea Ciuc
Sportul Chiscani   –        AFC Odorheiu Secuiesc
Metalosport Galaţi   –        Avântul Valea Mărului
Știința Miroslava   –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

Olimpia învinge clar Vasluiul, urcă 2 locuri în clasament și se pregătește de intermediara de marți

     Începând de vineri, 31 martie, se anunțau 7 zile cu trei meciuri pentru râmnicenii de la Olimpia Rm. Sărat. Vineri, 31 martie, râmnicenii au jucat cu Atletico Vaslui, marți vor avea parte de o deplasare în fieful celor de la Metalosport Galați în timp ce vineri, 7 aprilie, aceștia urmează a primi vizita celor de la C.S.M. Roman.

     Așadar, Roman și compania au jucat vineri, 31 martie, cu începere de la orele 15:00 partida împotriva vasluienilor de la Atletico, partidă ce a contat pentru etapa cu numărul 20.

     După 4 ocazii clare ratate de galben-albaștri, din postură de singur cu portarul, în prima jumătate a primului mitan, în minutul 28 Bogdan Bălan a dezghețat tabela. La pauză râmnicenii au intrat la cabine cu 2 goluri avans datorită reușitei aceluiași Bălan din minutul 35. 

     După 13 minute de la reluare, Bălan face tripla iar scorul final, 5-0, avea să fie stabilit de Tudor Saim (71) și Sebastian Cîrjan (90+2) ambele reușite fiind din lovituri de la punctul cu var.

     După 90 de minute, Olimpia Rm. Sărat 5-0 Atletico Vaslui și râmnicenii pun mâna pe 3 puncte esențiale și meritate care îi urcă 2 locuri în clasament până pe poziția 6 și urmează să se pregătească pentru deplasarea din etapa 21, etapă intermediară, când vor da piept cu gălățenii de la Metalosport, partidă ce urmează a se disputa marți 4 aprilie, cu începere de la orele 17:00, oră la care se vor disputa toate partidele din luna aprilie. 

Click AICI pentru a vedea galeria foto a meciului

 

IATĂ REZULTATELE COMPLETE ALE ETAPEI:

Olimpia Rm. Sărat 5 – 0      Atletico Vaslui
CSM Roman 2 – 3      Ştiinţa Miroslava
Aerostar Bacău 1 – 1      Csikszereda Miercurea Ciuc
Sport Club Bacău 3 – 1       CSM Paşcani
Sporting Lieşti 5 – 0      AFC Odorheiu Secuiesc
Olimpic Cetate Râșnov 1 – 1      Avântul Valea Mărului
Sportul Chiscani 0 – 1      Metalosport Galaţi
AFC Hărman   –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat – Atletico Vaslui, mâine de la 15:00 în etapa 20

     Olimpia Rm. Sărat speră să spargă ghinionul ultimelor etape și să reînceapă seria partidelor bune și în care au acumulat punct sau puncte chiar din etapa care se va disputa la sfârșitul acestei săptămâni, cea cu numărul 20.

     Râmnicenii urmează să întâlnească pe teren propriu formația Atletico Vaslui, ocupanta poziției a 5-a în clasament într-o partidă ce se anunță a fi una pe viață și pe moarte pentru cele două formații ambele dorind să-și apropie victoria după etapele precedente în care niciuna nu a luat puncte.

     Partida este programată a începe la orele 15:00 pe Stadionul „OLIMPIA” și va fi condusă de o brigadă exclusiv din Botoșani ce îi va avea în componența sa pe Crețu Denis Andrei, Crețu Radu și Tănasă Ionel. Observatori vor fi domnii Octavian Grigore (Ploieşti) și Simtion Daniel (Bucureşti).

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

Vineri, 31 martie, ora 15:00

 

Olimpia Rm. Sărat
  –  
     Atletico Vaslui
CSM Roman
  –  
     Ştiinţa Miroslava
Aerostar Bacău
  –  
     Csikszereda Miercurea Ciuc

 

Sâmbătă, 1 aprilie, ora 17:00

 

Sport Club Bacău
  –  
     CSM Paşcani
Sporting Lieşti
  –  
     AFC Odorheiu Secuiesc
Olimpic Cetate Râșnov
  –  
     Avântul Valea Mărului
Sportul Chiscani
  –  
     Metalosport Galaţi
AFC Hărman
  –  
     STĂ

 

Iulian Grigoraș

Olimpia se deplasează sâmbătă la Chiscani pentru o partidă ce contează pentru runda cu numărul 19

     Returul Ligii a III-a la fotbal a ajuns la episodul cu numărul 4, episod ce se va consuma în acest sfârșit de săptămână pe parcursul a 2 zile, vineri și sâmbătă.

     În această etapă, Olimpia Rm. Sărat se va deplasa în județul Brăila, mai precis în comuna Chiscani unde urmează să întâlnească sâmbătă cu începere de la orele 15:00 formația locală Sportul Chiscani.

     Ambele echipe au suferit înfrângeri în runda precedentă, râmnicenii au pierdut pe teren propriu, scor 0-2, partida contra celor de la Știința Miroslava în timp ce brăilenii au fost învinși, 1-3, la Râșnov. Chiar dacă echipa brăileană ocupă penultima poziție în clasament, meciul va fi unul disputat ambele formații dorindu-și victoria, iar Roman și compania vor avea de înfruntat o echipă arțăgoasă care își va vinde scump pielea și de aceea galben-albaștrii tratează cu maximă seriozitate și concentrare acest meci și sunt hotărâți să se întoarcă cu toate punctele puse în joc pentru a urca în clasament și pentru suporterii râmniceni care le-au fost aproape în toate partidele și care, cu siguranță, vor fi alături de echipă cu gândul și în această partidă din deplasare. În partida tur, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 1-1.

     Așadar, partida Sportul Chiscani – Olimpia Rm. Sărat se va disputa sâmbătă, 25 martie, de la orele 15:00 pe Stadionul „Sportul” din Chiscani și va fi oficiată la centru de Baban Vlad (Iaşi), iar la cele două tușe de Condurache Adrian (Paşcani) și Ciuban Cosmin (Iaşi). Observatori vor fi domnii Munteanu Ionel (Bacău) și Seceanu Liviu (Galaţi).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

Vineri, 24 martie

 

CSM Paşcani  4 – 3        CSM Roman

 

Sâmbătă, 25 martie

 

Sportul Chiscani   –        Olimpia Rm. Sărat
Ştiinţa Miroslava   –        Atletico Vaslui
AFC Hărman   –        Sport Club Bacău
AFC Odorheiu Secuiesc   –        Aerostar Bacău
Avântul Valea Mărului   –        Sporting Lieşti
Metalosport Galaţi   –        Olimpic Cetate Râșnov
Csikszereda Miercurea Ciuc   –        STĂ

 

Iulian Grigoraș

Olimpia înfrântă de Miroslava pe teren propriu după ce nu mai pierduse de 3 ani

     În acest sfârșit de săptămână, seria 1 a Ligii a 3-a și-a disputat episodul cu numărul 18. 

     Olimpia Rm. Sărat a primit vineri cu începere de la orele 15:00 vizita ocupantei ultimei poziții a podiumului, Știința Miroslava într-o partidă frumoasă, disputată, mult peste nivelul eșalonului terț al fotbalului românesc.

     După ce Bogdan Bălan și Sebastian Cîrjan ratează, din poziții excelente, deschiderea scorului pentru galben-albaștri, oaspeții profită și reușesc să obțină toate punctele puse în joc datorită penalty-ului transformat de Tăcuțanu în minutul 59 și golului marcat de Nemțanu atunci când mai erau 15 minute de joc din timpul regulamentar.

     Etapa următoare, Roman și compania se vor deplasa, sâmbătă, 25 martie, în județul Brăila pentru partida împotriva celor de la Sportul Chiscani.

Vezi AICI galeria foto a meciului

OLIMPIA RM. SĂRAT 0-2 ȘTIINȚA MIROSLAVA

Stadion: „OLIMPIA”

Spectatori: 250

OLIMPIA: Jalbă – Tudoran, Chivu, Bodoc(Matache 80), Tîrîlă(Sava 65), Hîră(Dicu M. 70), Ghițulescu(Tănase 75), Crețu, Bălan, Cîrjan, Roman

MIROSLAVA: Țintea – Cerneuțanu, Moisi, Tăcuțanu, Maxim, Munteanu, Botezatu, Chelaru, Nemțanu, Taciuc, Marin

IATĂ REZULTATELE COMPLETE ALE ETAPEI:

 

Olimpia Rm. Sărat 0 – 2      Ştiinţa Miroslava
Atletico Vaslui 1 – 5      CSM Paşcani
CSM Roman 0 – 3      AFC Hărman
Aerostar Bacău 1 – 0      Avântul Valea Mărului
Sport Club Bacău 0 – 3      Csikszereda Miercurea Ciuc
Sporting Lieşti 1 – 0      Metalosport Galaţi
Olimpic Cetate Râșnov 3 – 1      Sportul Chiscani

 

Iulian Grigoraș