CSM Rm. Sărat se deplasează la Slobozia în etapa 2

     După ce au învins categoric în prima rundă, scor 4-0, în partida de pe teren propriu împotriva brăilenilor de la Sportul Chiscani, Roman și compania se vor deplasa la sfârșitul acestei săptămâni în județul Ialomița pentru a susține partida contra celor de la Unirea Slobozia.

     Această partidă va reprezenta pentru adversarul râmnicenilor debutul în noul sezon de campionat având în vedere că partida din runda inaugurală împotriva Farului Constanța a fost amânată datorită retragerii din campionat a echipei secunde a Viitorului (n.r. Farul trebuia să stea în prima etapă, iar Slobozia să joace cu Viitorul și, în urma retragerii echipei lui Gică Hagi, Farul nu a avut timp suficient să organizeze partida cu Slobozia). Așadar, ialomițenii au disputat o singură partidă în acest sezon, cea din turul 2 al Cupei României câștigate după loviturile de departajare, 6-5, în dauna celor de la Popești-Leordeni.

     Partida Unirea Slobozia – CSM Rm. Sărat se va disputa sâmbătă, 2 septembrie, cu începere de la orele 17:00 pe Stadionul „1 MAI” și va fi condusă de o brigadă compusă din Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti), Iugulescu Petruţa (Târgovişte) și Ivanov Roxana (Bucureşti), iar observatori vor fi domnii Matei Adrian (Berceni) și Borcan Ionut (Ploieşti).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI A 2-A:

Vineri, 1 septembrie:

Sportul Chiscani   –        Progresul 1944 Spartac Buc.
FC Voluntari 2   –        Farul Constanţa

 

Sâmbătă, 2 septembrie:

Unirea 04 Slobozia   –        CSM Râmnicu Sărat
Axiopolis Sport Cernavodă   –        Înainte Modelu
FCSB 2   –        Metalul Buzău
ACSM Olteniţa   –        Delta Dobrogea Tulcea
Agricola Borcea   –        Victoria Traian

 

Iulian Grigoraș

Reclame

  1. Bogdan BĂLAN – 6 goluri

  2. Ionuț ROMAN – 2 goluri

  3. Marius TÎRÎLĂ – 1 gol

  4. Sorin BODOC – 1 gol

  5. Bogdan BOBE –  1 gol

  6. Alexandru TUDORAN – 1 gol

  7. Florin SAVA – 1 gol

  8. Cosmin CREȚU – 1 gol

CSM Rm. Sărat, debut cu victorie în noul sezon

     Vineri seară CSM Rm. Sărat a debutat în fața propriilor suporteri în noul sezon al Ligii a III-a. Adversarul râmnicenilor din această rundă inaugurală a fost Sportul Chiscani, un adversar pe care elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc l-au mai întâlnit și în sezonul precedent.

     Partida începută de la orele 18:00 i-a găsit pe galben-albaștri în atac încă de la primul fluier al centralului și, după numai două minute scurse de la startul meciului, fundașul brăilenilor, Boariu, face un fault în postură de ultim apărător iar centralul Motan nu ezită și îi arată direct cartonașul roșu. În atac, cu dorință aprigă de victorie, cu un joc pe măsură și cu un om în plus, lucrurile decurg cum nu se poate mai bine pentru CSM fapt care îl înregistra și tabela de marcaj după numai 18 minute de joc, 2-0 datorită reușitelor lui Tudoran și a lui Roman, iar până la pauză gazdele au mai scuturat o dată plasa porții lui Tudor prin Bălan în minutul 31.

     Mitanul secund se desfășoară după același scenariu, cu râmnicenii controlând autoritar partida, Crețu reușind să ducă scorul la 4-0 în minutul 56. Acesta a fost, dealtfel, și scorul final după cele 90 de minute.

     În etapa următoare, jucătorii de la CSM Rm. Sărat se vor deplasa la Slobozia pentru a da piept cu formația din localitate, Unirea.

 

Click AICI pentru a vedea galeria foto a meciului

 

Echipa CSM Rm. Sărat îi mulțumește și îi urează bun venit în rândul ei celei ce ne va reda prin imagini partidele echipei, MARA ENESCU!

 

IATĂ REZULTATELE COMPLETE ALE ETAPEI:

CSM Râmnicu Sărat 4 – 0      Sportul Chiscani
Delta Dobrogea Tulcea 2 – 10      FCSB 2
FC Agricola Borcea 1 – 2      Axiopolis Sport Cernavodă
Victoria Traian 0 – 7        FC Voluntari SA 2
Progresul 1944 Spartac Buc. 6 – 4      ACSM Olteniţa
Metalul Buzău 1 – 0           Înainte Modelu
Farul Constanţa  amânat       Unirea 04 Slobozia

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat – Sportul Chiscani, vineri în prima etapă a Ligii a III-a

     Repartizată în Seria a II-a al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc, Olimpia Rm. Sărat va disputa în acest sfârșit de săptămână prima partidă din cadrul sezonului 2017-2018. Adversarul râmnicenilor va fi formația brăileană Sportul Chiscani. Celel două echipe se cunosc datorită faptului că în sezonul trecut ambele au evoluat în Seria I și acesta reprezintă un motiv în plus pentru elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc să intre pe dreptunghiul verde motivați și cu dorința de a-și trece în cont toate punctele puse în joc, brăilenii reușind să le smulgă 4 din cele 6 puncte campionatul trecut.

     Așadar, vineri, 25 mai, de la orele 18:00 râmnicenii sunt invitați la Stadionul „OLIMPIA” pentru a-și susține favoriții și pentru a-i purta spre o victorie frumoasă.

     Partida va fi condusă de o brigadă compusă din domnii Motan Mihai (Aninoasa), Păunescu Adrian (Târgovişte) și Onicescu Ion (Glodeni). Observatorii partidei vor fi Popescu Cătălin Eugen (Ploieşti), respectiv Savu Cătălin (Galaţi).

Iată programul complet al etapei:

 

Vineri, 25 august:

Olimpia Râmnicu Sărat    –        Sportul Chiscani
Delta Dobrogea Tulcea   –        FCSB 2

 

Sâmbătă, 26 august:

Agricola Borcea   –        Axiopolis Sport Cernavodă
Victoria Traian   –        FC Voluntari SA 2
Progresul 1944 Spartac București   –        ACSM Olteniţa
Metalul Buzău   –        Înainte Modelu
Farul Constanţa  amânat      Unirea 04 Slobozia

 

Iulian Grigoraș

Olimpia merge mai departe în Cupă

     Marți, cu începere de la orele 17:30 s-au disputat partidele fazei a 2-a naționale din cadrul Cupei României, sezonul 2017-2018. 

     În această etapă au intrat în competiţie cele 26 de câştigătoare ale primei runde a fazei naţionale şi 32 de echipe care au evoluat în ediţia precedentă a Ligii 3, printre care și Olimpia Rm. Sărat care s-a deplasat la 200 km distanță, în județul Covasna, pentru a întâlni câștigătoarea fazei județene Covasna a cupei, F.C. Păpăuți.

     Partida disputată pe terenul fostei divizionare C, F.C. Zagon, a fost una atractivă, cu multe faze de poartă, râmnicenii jucându-se cu ocaziile, 4 ocazii mari la număr care l-au scos în evidență pe portarul gazdelor, fostul jucător al Coronei Brașov, Voința Sibiu sau ASA Târgu Mureș pe când aceste formații evoluau în primul eșalon, Dănălache.

     Golul izbăvitor a venit cu 15 minute înainte de fluierul celor 90 de minute atunci când Roman centrează în careu o minge din lovitură de colț care, cu puțin noroc, ajunge pe colțul lung la fundașul Sava urcat în careu, acesta îndeplinind o simplă formalitate și reușind să înscrie golul calificării Olimpiei. De remarcat a fost și goalkeeper-ul galben-albaștrilor care, pe final, a scos de la vinclu un șut puternic al gazdelor păstrând așadar tabela imaculată în rândul jucătorilor Olimpiei.

     Faza a III-a a Cupei României, la care vor participa cele 29 de echipe calificate din faza a II-a plus 5 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 3 şi 2 echipe participante în ediţia precedentă a Ligii 32, este programată să aibă loc miercuri, 13 septembrie 2017. Până atunci însă, Olimpia Rm. Sărat va disputa peste două zile, vineri, de la orele 18:00,  în fața propriilor suporteri partidă împotriva brăilenilor de la Sportul Chiscani, partidă ce va conta pentru etapa 1 a seriei a II-a din cadrul Ligii a III-a.

 

Vezi AICI galeria foto a meciului

 

Iulian Grigoraș

Olimpia 0-0 Petrolul în ultimul amical al verii. Urmează deplasarea de la FC Păpăuți în Cupa României

     Vineri seara, cu începere de la orele 18:00, Stadionul „OLIMPIA” din Rm. Sărat a fost gazda unei sărbători fotbalistice. Chibiții veniți în tribune au putut sărbători, cu ocazia Zilelor Râmnicului, și au urmărit un ultim test al râmnicenilor înainte de începerea noului sezon fotbalistic al Ligii a III-a. Adversarul jucătorilor lui Tîrîlă și Bodoc a fost unul de gală, care a scris istorie în fotbalul românesc, Petrolul Ploiești.

     Spectatorii, după ce au făcut cunoștință cu loturile celor două formații, s-au putut bucura de un frumos spectacol oferit de actorii de pe dreptunghiul verde în ciuda faptului că tabela a rămas neschimbată de la primul până la ultimul fluier al centralului Frățilă.

     Așa cum am scris mai sus, acest amical a fost ultimul test din această vară, jucătorii Olimpiei urmând să înceapă partidele oficiale săptămâna viitoare. Dacă în campionat vor debuta vineri 25 august în fața propriilor suporteri, Roman și compania se vor deplasa marți, 22 august, în județul Covasna pentru a susține, de la orele 17:30, partida în fața formației de Liga 4 Covasna, FC Păpăuți, contând pentru Turul II al Cupei României. Acesta va fi, de altfel, primul meci oficial al râmnicenilor din sezonul 2017-2018 în timp ce covăsnenii, având postura de câștigători ai cupei pe plan județean, au intrat în Cupă (faza națională) din primul tur unde au reușit să elimine formația de Liga a III-a, AFC Odorheiu Secuiesc, cu scorul de 4-2.

 

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat – Petrolul Ploiești, amical de gală cu ocazia zilelor Râmnicului

     Olimpia Rm. Sărat va disputa mâine (n.r. vineri), cu începere de la orele 17:30, un ultim test de verificare înaintea startului noului sezon competițional. Adversara râmnicenilor va fi una din echipele cele mai titrate ale fotbalului românesc, Petrolul Ploiești. Va fi practic un eveniment de gală, cele două formații își vor prezenta loturile cu care vor aborda sezonul 2017-2018 al Ligii ai III-a, Olimpia făcând parte din Seria a II-a, în timp ce prahovenii vor evolua în Seria a III-a. Totodată această partidă va reprezenta un flashback pentru iubitorii sportului rege din vremurile în care cele două formații evoluau în eșalonul secund, sezonul 2009-2010, atunci când partidele erau unele spectaculoase cu un fotbal de calitate oferit de actorii de pe dreptunghiul verde, mai precis în etapa cu numărul 11 încheiată cu victoria lupilor galbeni, scor 2-0, de pe Ilie Oană și în retur când Petrolul a trebuit să lupte până la ultima picătură pentru a lua cele trei puncte, scor 0-1.

     Așadar, acest amical va reprezenta pentru ambele formații ultimul test înaintea debutului din campionat ce va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare. Partida se va disputa pe Stadionul „OLIMPIA” din Rm. Sărat și va fi arbitrată de o brigadă compusă din domnii Frățilă Adrian, la centru, iar la cele două tușe din Andrei Silviu și Cîrjan Bianca.

     După terminarea acestui meci suporterii râmniceni sunt invitați să urmărească un meci de old-boys între două echipe alcătuite din foste glorii râmnicene, jucători care au promovat și promovează în continuare numele Olimpia și Rm. Sărat.

Olimpia Rm. Sărat – Sportul Chiscani în prima etapă a Ligii a III-a

     Miercuri, 16 august, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți pentru stabilirea programului în cele cinci serii ale Ligii 3, sezonul 2017-2018.

     Repartizată în Seria a II-a, alături de echipe precum FCSB 2, Viitorul 2, Voluntari 2 sau Farul Constanța,  Olimpia Rm. Sărat va debuta în noua stagiune ce va începe pe 26 august pe teren propriu împotriva formației Brăilene, Sportul Chiscani. Cele două formații s-au întâlnit și în sezonul trecut atunci când ambele făceau parte din Seria I.

     Primul derby pentru râmniceni va avea loc chiar în etapa secundă atunci când aceștia se vor deplasa pe terenul Unirii Slobozia. Partida împotriva celor de la Viitorul 2 se va disputa în runda cu numărul 6, iar cea împotriva constănțenilor de la Farul va avea loc în etapa a 9-a tot în deplasare, în timp ce duelul reprezentantelor buzoiene, cu Metalul Buzău, va avea loc în etapa a 11-a pe sinteticul din Crâng.

Iată programul complet al turului:

ETAPA 1

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
FC VIITORUL 2 (CT) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) stă
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – SC FCSB 2 (B)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)

ETAPA 2

AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
SC FCSB 2 (B) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – FC VIITORUL 2 (CT)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)

ETAPA 3

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
FC VIITORUL 2 (CT) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) stă
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – SC FCSB 2 (B)

ETAPA 4

AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – SC FCSB 2 (B)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – FC VIITORUL 2 (CT)

ETAPA 5

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
FC VIITORUL 2 (CT) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
SC FCSB 2 (B) stă

ETAPA 6

FC VIITORUL 2 (CT) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – SC FCSB 2 (B)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)

ETAPA 7
AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – FC VIITORUL 2 (CT)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
SC FCSB 2 (B) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACSM OLTENIŢA (CL) stă

ETAPA 8

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) stă
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – SC FCSB 2 (B)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
FC VIITORUL 2 (CT) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)

ETAPA 9

ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – FC VIITORUL 2 (CT)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
SC FCSB 2 (B) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)

ETAPA 10

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS FC DELTA DOBROGEA
TULCEA (TL)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) stă
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – SC FCSB 2 (B)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
FC VIITORUL 2 (CT) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)

ETAPA 11

AFC METALUL BUZĂU (BZ) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – FC VIITORUL 2 (CT)
SC FCSB 2 (B) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)

ETAPA 12

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) stă
FC VIITORUL 2 (CT) – SC FCSB 2 (B)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)

ETAPA 13

SC FCSB 2 (B) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
FC VIITORUL 2 (CT) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)

ETAPA 14

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) stă
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
FC VIITORUL 2 (CT) – ACSM OLTENIŢA (CL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – SC FCSB 2 (B)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)

ETAPA 15

ACSM OLTENIŢA (CL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
SC FCSB 2 (B) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) stă
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – FC VIITORUL 2 (CT)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)

 

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat a fost repartizată în Seria a II-a

     Federaţia Română de Fotbal a stabilit în cursul acestei zile seriile Ligii a III-a la fotbal pentru stagiunea 2017-2018.

     După ce, în ultimele 2 sezoane, râmnicenii de la Olimpia Rm. Sărat au făcut parte din Seria I, în sezonul ce va debuta pe data de 26 august aceștia vor evolua în Seria a II-a alături de echipe ca Farul Constanța, FCSB 2, Viitorul 2 sau Unirea Slobozia. Și în sezonul acesta, râmnicenii vor face parte dintr-o serie cu număr impar de echipe, și anume 15. Așadar fiecare echipă urmând să stea câte o etapă.

     Țintarul celui de-al treilea eșalon fotbalistic se va stabili miercuri, 16 august, începând cu orele 13:00.

 

IATĂ COMPONENȚA SERIILOR:

SERIA I
CSM Bucovina Rădăuţi (SV)
ACS Sănătatea Dărăbani (BT)
CSM Roman (NT)
CSM Paşcani (IS)
AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (HR)
CS Aerostar Bacău (BC)
ACS Olimpic Cetate Râşnov (BV)
AFC Hărman (BV)
ACS Viitorul Ghimbav (BV)
ACS KSE Târgu Secuiesc (CV)
CSM Focşani 2007 (VN)
CS Avântul Valea Mărului (GL)
CS Sporting Lieşti (GL)
AFC Metalosport Galaţi (GL)
ACS Suporter Club Oțelul Galaţi (GL)

SERIA A II-A
AS Olimpia Râmnicu Sărat 2010 CS (BZ)
AFC Metalul Buzău (BZ)
ACS Sportul Chiscani (BR)
ACS Victoria Traian (BR)
ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL)
SC FCSB 2 (B)
AFC Progresul 1944 Spartac (B)
SC FC Voluntari 2 (IF)
AFC Unirea 04 Slobozia (IL)
ACS Înainte Modelu (CL)
ACSM Olteniţa (CL)
AS FC Agricola Borcea (CL)
FC Viitorul 2 (CT)
CSA Axiopolis Cernavodă (CT)
ASSCS Farul Constanţa (CT)

SERIA A III-A
CS Atletic Bradu (AG)
CS Mioveni 2 (AG)
AS FC Aninoasa (DB)
CSM Flacăra Moreni (DB)
ACS Urban Titu (DB)
AFC Astra 2 (PH)
ACS Petrolul 52 (PH)
SC Popeşti-Leordeni (IF)
ACS Viitorul Domneşti (IF)
CS Concordia Chiajna 2 (IF)
CS Tunari (IF)
AS FC Milcov (OT)
AFCM Alexandria (TR)
CS Sporting Roşiori 2008 (TR)
AFC Voinţa Saelele (TR)

SERIA A IV-A
CS Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)
CS Naţional Sebiş (AR)
CS Şoimii Lipova (AR)
CSM Lugoj (TM)
CS Millenium Giarmata (TM)
CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
ACS Ghiroda (TM)
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara (TM)
CNS Cetate Deva (HD)
FC Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CSM Şcolar Reşiţa (CS)
CS Internaţional Băleşti (GJ)
ACS Şirineasa (VL)
CS U Craiova 2 (DJ)
ACSO Filiaşi (DJ)

SERIA A V-A
AFC Unirea Tăşnad (SM)
ACS Fotbal Comuna Recea (MM)
CS FC Zalău (SJ)
CS Unirea Jucu (CJ)
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ)
FC Unirea Dej (CJ)
AS FC Universitatea Cluj (CJ)
CFR 1907 Cluj SA 2 (CJ)
CSM Avântul Reghin (MS)
CS Iernut (MS)
ACS Industria Galda (AB)
CF Metalurgistul 1939 Cugir (AB)
ACS Performanţa Ighiu (AB)
CS Gaz Metan Mediaş 2 (SB)
FC Avrig (SB)
AFC Hermannstadt 2 (SB)

Sportul Ciorăști 0-5 Olimpia Rm. Sărat într-o partidă de verificare

     Sâmbătă seară, Olimpia Rm. Sărat a fost invitată de către oficialii formației de Liga a IV-a Vrancea, Sportul Ciorăști, să dispute o partidă de verificare cu ocazia Zilelor Comunei Ciorăști.

     Disputată pe micuța și cocheta arenă din comuna vrânceană, partida a fost una atractivă și a smuls în mai multe rânduri aplauzele iubitorilor sportului cu balonul rotund prezenți în tribună.

     Elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc s-au impus la finalul celor 90 de minute cu scorul de 5-0 datorită reușitelor lui Tudoran Alexandru (13), Bălan Bogdan (22), Costache Mirel (65-pen.), Bobe Gabriel (70) și a lui Crețu Ștefan (76).

     Săptămâna următoare, fotbaliștii râmniceni vor intra în linie dreaptă cu pregătirile noului sezon ce va debuta pe 23 august cu turul 2 al Cupei României, în timp ce campionatul Ligii a III-a va începe câteva zile mai târziu, pe 26 august. Așadar, săptămâna următoare, mai precis marți, Roman și compania vor disputa un nou test amical în compania echipei proaspăt promovate în eșalonul al treilea, CSM Focșani, un al doilea test în această vară între cele două echipe. Iar la sfârșitul săptămânii, vineri 18 august, chiar de zilele râmnicului, Olimpia va primi vizita unei dintre cele mai iubite și titrate echipe din fotbalul românesc, Petrolul din Ploiești, pentru ca imediat după acest amical râmnicenii sunt invitați să urmărească un meci de old-boys în care-i vor putea urmări din nou la lucru pe fostele glorii ale Olimpiei Râmnicu Sărat în cadrul ediției a doua a Memorialului „Constantin Negoiaș”.

 

INTRĂ AICI PENTRU A VEDEA GALERIA FOTO A MECIULUI

 

Iulian Grigoraș

 

CSM Focșani – Olimpia Rm. Sărat mâine de la 10:00 într-o nouă partidă amicală

      Aflați în plină pregătire pentru noul sezon fotbalistic al Ligii a III-a ce va debuta pe 26 august, fotbaliștii Olimpiei Rm. Sărat vor întâlni mâine dimineață la Focșani, cu începere de la orele 10:00, într-n test devenit deja obișnuit pentru ambele formații, echipa proaspăt promovată în eșalonul al treilea, CSM Focșani.

     Această partidă de verificare va fi a treia pentru râmniceni în această vară după testele cu AFC Bănești și CS Păulești.

 

Iulian Grigoraș