CSM Rm. Sărat primește vizita celor de la Modelu astăzi de la 18:00

     Sezonul 2017-2018 se apropie de final. Cu 3 etape rămase de disputat în Seria a 2-a, râmnicenii de la CSM vor primi vizita celor de la Înainte Modelu astăzi în penultima partidă de pe teren propriu din acest sezon.

     Partida se va disputa cu începere de la orele 18:00 pe Stadionul Municipal „OLIMPIA” și va fi abitrată de o brigadă compusă din Ilie Ionuț Cătălin (Bucureşti), la centru, iar la cele două tușe de Goicea Silviu (Bucureşti), Neagu Gabriel (Bucureşti). Observatori vor fi domnii Crăciun Romel (Giurgiu), Veress Lorant (Sfântu Gheorghe).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 11 mai:

 

CSM Râmnicu Sărat   –             Înainte Modelu
Axiopolis Cernavodă   –            Delta Dobrogea Tulcea
FC Voluntari 2   –            Unirea 04 Slobozia

 

Sâmbătă, 12 mai:

 

Progresul Spartac Buc.   –            Metalul Buzău
Farul Constanţa   –            FCSB 2
Victoria Traian   –            ACSM Olteniţa
Agricola Borcea   –            Sportul Chiscani

 

Iulian Grigoraș

Reclame

Metalul Buzău – CSM Rm. Sărat, vineri de la 18:00

     După victoria din runda precedentă, scor 3-2, în fața echipei Delta Tulcea, jucătorii de la CSM se vor deplasa vineri, 4 mai, pe sinteticul din Crâng pentru a da piept cu formația Metalul Buzău într-o partidă ce va conta pentru etapa cu numărul 23 a Ligii a III-a.

     Partida este programată a începe de la orele 18:00.

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 4 mai:
Metalul Buzău   –        CSM Râmnicu Sărat
Sportul Chiscani   –        FC Voluntari 2
FCSB 2   –        Victoria Traian
Delta Dobrogea Tulcea   –        Progresul Spartac Buc.

 

Sâmbătă, 5 mai:

 

Unirea 04 Slobozia   –        Axiopolis Cernavodă
ACSM Olteniţa   –        Agricola Borcea
Înainte Modelu   –        Farul Constanţa

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat – Delta Tulcea, astăzi de la 17:00

     După 2 partide consecutive în care jucătorii de la CSM au evoluat în deplasare, astăzi aceștia vor reveni în fașa propriilor suporteri într-o partidă ce va conta pentru etapa cu numărul 22 a Ligii a III-a.

     Adversarul elevilor lui Marius, Tîrîlă, Sorin Bodoc și Viorel Bodan va fi formația Delta Tulcea într-un meci ce se anunță a fi foarte atractiv pentru iubitorii sportului cu balonul rotund. În tur, râmnicenii au câștigat cu scorul de 2-1 reușind să întoarcă scorul în ultimele 3 minute ale partidei prin Bălan și Croitoru.

     Partida va începe de la orele 17:00 pe Municipalul „OLIMPIA” din Rm. Sărat și va fi condusă de o brigadă compusă din: Lica Iurgen Ciprian (Constanţa), Bratoi Ciprian (Alexandria), Baciu Andrei (Videle), în timp ce observatori vor fi domnii Iancu Marin (Urziceni), Ciubotariu Liviu (Galaţi).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 27 aprilie:
CSM Râmnicu Sărat   –             Delta Dobrogea Tulcea
FC Voluntari 2   –             ACSM Olteniţa

 

Sâmbătă, 28 aprilie:
Axiopolis Cernavodă   –               Progresul Spartac Buc.
Farul Constanţa   –             Metalul Buzău
Victoria Traian   –             Înainte Modelu
Agricola Borcea   –              FCSB 2
Unirea 04 Slobozia   –             Sportul Chiscani

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat se deplasează la Cernavodă

     După meciul de pe teren propriu din runda precedentă a Ligii a III-a susținut în compania liderului Farul Constanța, pentru fotbaliștii de la CSM urmează două deplasări consecutive la celelalte ocupante ale podiumului, Axiopolis Cernavodă, respectiv Progresul București.

     În runda din acest week-end, sâmbătă, elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc vor da piept cu ocupanta ultimei trepte a podiumului, Axiopolis Cernavodă.

     Partida este programată a începe de la orele 17:00 pe Stadionul „Trust” și va fi condusă de o brigadă compusă din Terteleac Ana Maria (Berceni), Bălțatu Mihai (Buftea) și Neacșu Ionuț Traian (Bucureşti). Observatori vor fi domnii Chiriazic Constantin (Tulcea), Burloiu Daniel (Galaţi).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri:

FC Voluntari 2  0 – 2            Înainte Modelu
Sportul Chiscani  2 – 1            ACSM Olteniţa

 

Sâmbătă:

 

Axiopolis Sport Cernavodă   –             CSM Râmnicu Sărat
Farul Constanţa   –             Progresul 1944 Spartac
Victoria Traian   –             Delta Dobrogea Tulcea
Agricola Borcea   –             Metalul Buzău
Unirea 04 Slobozia   –             FCSB 2

 

Iulian Grigoraș

Victoria Traian – CSM Rm. Sărat, mâine de la 15:00

     Vineri și sâmbătă, seria a II-a al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc își va desfășura episodul cu numărul 18.

     CSM Rm. Sărat va avea parte sâmbătă, 31 martie, de o deplasare în județul Brăila, la ocupanta ultimei poziții în clasament, Victoria Traian. Partida va începe de la orele 15:00 și va fi arbitrată de o brigadă compusă din Beldiman Răzvan (Galaţi), Iftode Florin (Târgu Bujor), Colniceanu Dorinel (Tulcea) în timp ce observatori vor fi domnii Popescu Cătălin Eugen (Ploieşti), Andrei Gheorghe (Ploieşti).

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

Vineri, 30 martie:
FC Voluntari 2   –       Delta Dobrogea Tulcea
Sportul Chiscani   –       Înainte Modelu

 

Sâmbătă, 31 martie:
Victoria Traian   –       CSM Râmnicu Sărat
Axiopolis Sport Cernavodă   –       Farul Constanţa
Agricola Borcea   –       Progresul 1944 Spartac Buc.
Unirea 04 Slobozia   –       Metalul Buzău
ACSM Olteniţa   –       FCSB 2

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat se deplasează sâmbătă la Modelu în etapa a 11-a

     Seria a II-a al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc a ajuns la episodul cu numărul 11.

     În această rundă, echipa locală, CSM Rm. Sărat, va avea parte de o deplasare în județul Călărași pentru a da piept cu formația Înainte Modelu. Cele două formații ocupă poziții apropiate în clasament, CSM locul 8 cu 15 puncte în timp ce gazdele de mâine ocupă poziția a 9-a cu un total de 10 puncte.

     Partida se va desfășura sâmbătă cu începere de la orele 14:00 pe Stadionul „Vasile Enache” și va fi condusă de o brigadă compusă din Anton Sergiu (Bucureşti), State Şerban (Curtea de Argeş) și Cojocaru Ionuț (Giurgiu). Observatori vor fi domnii Totan Mihnea Marsilian (Bucureşti), Cârlig Petrea (Tulcea).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri:

 

FCSB 2 1  –  4      Farul Constanţa
Sportul Chiscani  0  –  2           Agricola Borcea

 

Sâmbătă:

 

Înainte Modelu   –        CSM Râmnicu Sărat
ADelta Dobrogea Tulcea   –        Axiopolis Sport Cernavodă
Metalul Buzău   –        Progresul 1944 Spartac
ACSM Olteniţa   –        Victoria Traian
Unirea 04 Slobozia   –        FC Voluntari 2

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat, se deplasează la Tulcea în etapa a 9-a

     Formația de Liga a III-a, CSM Rm. Sărat va avea parte de o deplasare pe terenul celor de la Delta Dobrogea Tulcea în runda cu numărul 9 al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc.

….. După ce în ultimele 3 runde elevii lui Marius Tîrîlă au avut parte de adversari redutabili, practic primele 3 formații din fruntea clasamentului și, totodată, echipele ce se luptă pentru promovare, Farul Constanța, Axiopolis Cernavodă și Progresul Spartac București, fotbaliștii râmniceni vor să aducă toate punctele puse în joc de la Tulcea și, astfel, să acumuleze 15 puncte în clasament pentru a putea pregăti cât mai bine derby-ul județului Buzău când vor întâlni formația Metalul.

…..Partida Delta Dobrogea Tulcea – CSM Rm. Sărat va avea loc vineri, 20 octombrie, cu începere de la orele 15:00 și se va disputa pe Stadionul „Delta” și va fi condusă de o brigadă exclusiv din București compusă din Ene Mihai Laurențiu, Bărbulescu Marius și Goicea Silviu.

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat – Axiopolis Cernavodă, mâine de la 15:00 în etapa a VII-a

     Participantă în seria a 2-a al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc, CSM Rm. Sărat va avea parte de 2 etape de foc pe teren propriu.

     Prima dintre acestea va avea loc vineri, 6 octombrie, pe Stadionul Municipal „OLIMPIA”cu începere de la orele 15:00, partidă în care elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc vor da piept  cu formația constănțeană Axipolis Cernavodă.

     Cele două formații sunt apropiate în clasament fiind despărțite de 1 singur punct, constănțenii aflându-se pe locul 5 cu 13 puncte acumulate în timp ce râmnicenii se află o poziție mai jos cu 12 puncte acumulate până în prezent.

     Partida va fi condusă de o brigadă formată din Robu Ovidiu (Popeşti Leordeni), Petre Doru Nicolae (Bucov), Nan Marilena Catalina (Alexandria) în timp ce observatori vor fi domnii Simion Andrei (Bucureşti), Sava Cristian (Bacău).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 6 octombrie:

 

CSM Râmnicu Sărat   –             Axiopolis Sport Cernavodă
Delta Dobrogea Tulcea   –             Victoria Traian
Înainte Modelu   –             FC Voluntari 2
FCSB 2   –             Unirea 04 Slobozia

 

Sâmbătă, 7 octombrie:

 

Progresul 1944 Spartac Buc.   –             Farul Constanţa
Metalul Buzău   –             FC Agricola Borcea
ACSM Olteniţa   –             Sportul Chiscani

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat se deplasează sâmbătă la Techirghiol pentru partida cu Farul Constanța

     Începând de astăzi (n.r. vineri), se vor desfășura partidele contând pentru etapa cu numărul 6 din cadrul Ligii a III-a la fotbal.

     În ceea ce privește seria a 2-a, serie unde activează și CSM Rm. Sărat, astăzi se vor desfășura 2 partide în timp ce restul se vor disputa mâine.

     Ocupanta ultimei trepte a podiumului, CSM Rm. Sărat va avea parte de o deplasare dificilă, în fieful ocupantei poziției secunde, Farul Constanța. Cele două formații sunt despărțite de 1 punct în clasament, râmnicenii având trecute în dreptul lor 12 puncte în timp ce echipa pregătită de Petre Grigoraș a acumulat 13 puncte. Ambele echipe vin după victorii obținute în runda precedentă pe teren propriu, elevii lui Marius Tîrîlă câștigând partida cu Victoria Traian, scor 3-0, în timp ce constănțenii au luat toate punctele în fața celor dee la Axiopolis Cernavodă câștigând cu 3-1.

     Partida Farul Constanța – CSM Rm. Sărat se va disputa sâmbătă, 30 septembrie, cu începere de la orele 17:00 pe Terenul din Techirghiol.

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri:

 

Sportul Chiscani   –        FCSB 2
FC Voluntari SA 2   –        Metalul Buzău

 

Sâmbătă:

 

Farul Constanţa   –        CSM Râmnicu Sărat
Axiopolis Sport Cernavodă   –        ACSM Olteniţa
Unirea 04 Slobozia   –        Înainte Modelu
Agricola Borcea   –        Delta Dobrogea Tulcea
Victoria Traian   –        Progresul 1944 Spartac Buc.

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat, Victori(a)oasă cu Traian și urcă pe 3 în clasament

     Etapa cu numărul 5 a Ligii a III-a, a adus pentru fotbaliștii de la CSM Rm. Sărat ce-a dea patra victorie, a treia de pe teren propriu, din acest sezon.

     Vineri cu începere de la orele 17:00, Stadionul „Olimpia” din Rm. Sărat a fost gazda partidei ligii a treia la fotbal dintre formația locală, CSM Rm. Sărat și brăilenii de la Victoria Traian. 

     Intrați pe teren determinați să respecte calculele hârtiei care îi dădeau drept favoriți, jucătorii râmniceni au tranșat soarta partidei până la pauză chiar prin reușitele antrenorilor jucători Marius Tîrîlă care a deschis scorul în minutul 23 și a lui Sorin Bodoc care, în ultimul minut al primului mitan, a transformat o lovitură de la punctul cu var obținută tot de Marius Tîrîlă care a fost faultat clar în suprafața de pedeapsă de portarul oaspeților Tunea. Rezultatul final, 3-0, a fost stabilit de golgeterul galben-albaștrilor, Bogdan Bălan în cel de-al doilea minut al prelungirilor.

     Așadar, CSM Rm. Sărat acumulează 12 puncte în clasament urcând pe podiumul seriei a 2-a și, totodată, râmnicenii nu se dezmint și, pe langă faptul că este echipa cu cei mai mulți juniori în teren, a bifat și introducerea pe teren, la vârsta de numai 14 ani, în minutul 70 a lui Pescaru Cosmin, un junior din pepiniera proprie născut în iulie 2003.

     Următoarea partidă a CSM-ului, cea din etapa a 6-a, va avea loc sâmbăta viitoare, 30 septembrie, în deplasare la Constanța, pe Stadionul „Farul” cu formația locală ASSCS Farul Constanţa.

 

Click AICI pentru a vedea galeria foto a meciului

 

IATĂ REZULTATELE COMPLETE ALE ETAPEI:

 

CSM Râmnicu Sărat  3 – 0       Victoria Traian
Delta Dobrogea Tulcea  0 – 3       FC Voluntari 2
FCSB 2  5 – 0        ACSM Olteniţa
Farul Constanţa  3 – 1       Axiopolis Sport Cernavodă
Progresul 1944 Spartac Buc.  1 – 0        FC Agricola Borcea
Metalul Buzău  2 – 2       Unirea 04 Slobozia
Înainte Modelu  8 – 0       Sportul Chiscani

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat primește vizita celor de la Victoria Traian în runda a 5-a

     După victoria obținută, scor 3-1, în etapa precedentă pe terenul celor de la Agricola Borcea, fotbaliștii de la CSM Rm. Sărat vor evolua în fața propriilor suporteri la sfârșitul acestei săptămâni.

     Elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc vor da piept cu formația brăileană Victoria Traian, formație aflată la primul sezon de Liga a III-a, aceasta promovând în această vară.

     Chiar dacă râmnicenii par favoriți, cel puțin după calculele hârtiei, aceștia sunt convinși că brăilenii vin la Râmnic să își vândă scump pielea și să acumuleze primul sau primele puncte din acest sezon și de aceea Roman&Co. vor intra la fel de concentrați și de motivați pe teren pentru a obține toate cele trei puncte puse în joc.

     Partida CSM Rm. Sărat – Victoria Traian este programată a se disputa mâine, vineri, cu începere de la orele 17:00 pe Stadionul „OLIMPIA” și va fi condusă de o brigadă compusă din domnii Buzea Vasile (Bucureşti), Neacșu Ionuț Traian (Bucureşti) și Vițelaru Cosmin (Vaslui) în timp ce observatori for fi domnul Popescu Cătălin Eugen (Ploieşti), respectiv domnul Starica Virgil (Iaşi).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

 

Vineri, 22 sept:

CSM Râmnicu Sărat   –        Victoria Traian
Delta Dobrogea Tulcea   –        FC Voluntari 2
FCSB 2   –        ACSM Olteniţa

 

Sâmbătă, 23 sept:

 

Farul Constanţa   –        Axiopolis Sport Cernavodă
Progresul 1944 Spartac Buc.   –        FC Agricola Borcea
Metalul Buzău   –        Unirea 04 Slobozia
Înainte Modelu   –        Sportul Chiscani

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat se întoarce cu toate punctele de la Borcea și obține a treia victorie din patru etape

     Etapa cu numărul 4 a seriei a 2-a al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc a programat pentru CSM Rm. Sărat o deplasare în județul Călărași la nou-promovata Agricola Borcea, o formație incomodă care cedează greu punct sau puncte pe teren propriu.

     Elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc au făcut o partidă foarte bună dominând pe tot parcursul meciului, atât teritorial cât și din punct de vedere al posesiei. Chiar dacă șutul lui Roman din minutul 35 lovește stâlpul din partea stângă a portarului călărășean, fotbaliștii râmniceni reușesc să între la pauză în avantaj datorită reușitei lui Bălan din minutul 44.

     Galben-albaștrii ies de la cabine determinați să mai înscrie și să se întoarcă la Râmnic cu toate punctele puse în joc. Acest lucru s-a văzut și pe tabela de marcaj care, în minutul 71 arăta scorul de 3-0 datorită triplei lui Bogdan Bălan din minutele 53, respectiv 71. Gazdele reușesc să reducă din diferență după 5 minute prin Bumbac care înscrie de la punctul cu var însă nu mai au forța de a mai schimba tabela…1-3.

     Așadar, CSM Rm. Sărat obține cea de-a treia victorie din patru etape scurse și așteaptă vizita brăilenilor de la Victoria Traian într-o partidă ce se va disputa vineri, 22 septembrie cu începere de la orele 17:00.

Click AICI pentru a vedea galeria foto a partidei

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat se deplasează la Agricola Borcea sâmbătă pentru meciul din etapa IV

     După cel de-al doilea succes obținut pe teren propriu runda precedentă, a treia, din acest sezon, râmnicenii de la CSM Rm. Sărat vor avea parte de o deplasare în județul Călărași la acest sfârșit de săptămână pentru a da piept cu formația FC Agricola Borcea într-o partidă ce va contata pentru etapa cu numărul 4.

     Elevii lui Marius Tîrîlă vin așadar după succesul de pe teren propriu cu FC Voluntari 2, scor 2-1, în timp ce călărășenii vin după insuccesul de pe terenul de la Farul Constanța, scor 1-3.

     Partida se va disputa sâmbătă, 16 septembrie, cu începere de la orele 17:00 pe Terenul Comunal din Borcea și va fi arbitrată de o brigadă compusă din domnii Safta Mihai (Iordăcheanu), Călărașu Ștefan (Câmpina), Ciorescu Octavian (Ploieşti). Observatorii partidesi sunt doamna Berceanu Roxana (Bucureşti), respectiv domnul Giuran Iulian (Constanţa).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI:

Vineri, 15 septembrie:

Sportul Chiscani  2 – 6        Metalul Buzău
FC Voluntari 2  2 – 2        Progresul 1944 Spartac Buc.

 

Sâmbătă, 16 septembrie:

 

FC Agricola Borcea   –        CSM Râmnicu Sărat
Axiopolis Sport Cernavodă   –        FCSB 2
ACSM Olteniţa   –        Înainte Modelu
Unirea 04 Slobozia   –        Delta Dobrogea Tulcea
Victoria Traian   –        Farul Constanţa

 

Iulian Grigoraș

C.S.M. Rm. Sărat își respectă blazonul pe teren propriu și învinge F.C. Voluntari 2

     La sfârșitul acestei săptămâni (n.r. vineri, 8 septembrie), cu începere de la orele 17:00 fotbaliștii de la CSM Rm. Sărat au disputat a doua partidă din acest sezon al ligii a III-a pe teren propriu.

     Dacă în prima rundă râmnicenii au învins formația brăileană Sportul Chiscani, de această dată aceștia au primit vizita echipei secunde a câștigătoarei Cupei și Sepercupei României, FC Voluntari. Se anunța o partidă grea pentru galben-albaștri, o partidă în care înfruntau o formație care și-a exprimat dorința de a promova la sfârșitul acestui sezon și care are în componență jucători valoroși din propria pepinieră alături de care principalul de la prima echipă, Claudiu Niculescu, îl „ajută” pe Dinu Todoran cu jucători din lotul formației de Liga I.

     Cu toate acestea, jucătorii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc au intrat motivați și dornici să facă o partidă bună, lucru care s-a văzut și pe tabelă la sfârșitul celor 90 de minute când era scris scorul de 2-1 datorită reușitelor lui Bogdan Bobe (15) și a lui Ionuț Roman (80) care a reluat în plasă mingea primită de la Sorin Bodoc după acesta a făcut o cursă de 40 de metri.

     În minutele de prelungiri, oaspeții reușesc să înscrie golul de onoare prin Teodorescu, un gol care nu a mai contat și CSM Rm. Sărat își adjudecă toate cele 3 puncte puse în joc acumulând astfel 6 puncte în cele 3 partide disputate până acum.

     Următoarea partidă pentru Roman și compania va avea loc la mijlocul săptămânii ce stă să înceapă, mai precis miercuri, 13 septembrie, de la 16:30 atunci când fotbaliștii râmniceni se vor deplasa la Focșani pentru a întâlni formația locală, CSM, într-o partidă ce va conta pentru turul 3 al Cupei României.

Click AICI pentru a vedea galeria foto a meciului

 

Iată rezultatele complete ale etapei:

 

CSM Râmnicu Sărat 2 – 1        FC Voluntari 2
Delta Dobrogea Tulcea  4 – 1        Sportul Chiscani
Victoria Traian  0 – 2        Axiopolis Sport Cernavodă
Farul Constanţa  3 – 1        FC Agricola Borcea
Progresul 1944 Spartac Buc.  4 – 1             Unirea 04 Slobozia
Metalul Buzău  1 – 0        ACSM Olteniţa
Înainte Modelu  1 – 3          FCSB 2

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat învinsă la Unirea Slobozia

     După victoria din runda inaugurală de pe teren propriu, scor 4-0, în fața brăilenilor de la Sportul Chiscani, râmnicenii de la CSM s-au deplasat sâmbătă, 2 septembrie, pentru etapa cu numărul 2 a Ligii a III-a în fieful Unirii Slobozia, una din cele mai bune echipe ale acestui eșalon care și-a anunțat intenția de a promova în eșalonul secund la sfârșitul acestui sezon lucru care se vede și după numele care alcătuiesc lotul formației ialomițene, nume cu ștate vechi și cu multe partide în eșaloanele superioare ale fotbalului românesc. Acest lucru s-a văzut cert și pe tabela de marcaj la sfârșitul celor 90 de minute, chiar dacă râmnicenii au reușit să deschidă scorul prin Bogdan Bălan în minutul 15. Până la pauză gazdele au reușit să întoarcă scorul în favoarea lor prin Răduca (24) și Bucă (31) pentru ca la final scorul să arate 6-1 în favoarea ialomițenilor datorită a încă patru reușite ale lui Toma (64), Răduca din penalty (72), Teodorescu tot din penalty (78) și a lui Gherasim (82).

     În runda următoare, etapa cu numărul 3, CSM Rm. Sărat va evolua pe teren propriu, vineri, 8 septembrie, cu începere de la orele 17:00, atunci când va primi vizita formației secunde a celor de la FC Voluntari.

 

Click AICI pentru a vedea galeria foto a meciului

IATĂ REZULTATELE COMPLETE ALE ETAPEI:

Unirea 04 Slobozia  6 – 1        CSM Râmnicu Sărat
Sportul Chiscani  0 – 4        Progresul 1944 Spartac Buc.
FC Voluntari 2  0 – 0        Farul Constanţa
Axiopolis Sport Cernavodă  4 – 2        Înainte Modelu
FCSB 2  0 – 0        Metalul Buzău
ACSM Olteniţa  5 – 0        Delta Dobrogea Tulcea
FC Agricola Borcea  7 – 0        Victoria Traian

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat se deplasează la Slobozia în etapa 2

     După ce au învins categoric în prima rundă, scor 4-0, în partida de pe teren propriu împotriva brăilenilor de la Sportul Chiscani, Roman și compania se vor deplasa la sfârșitul acestei săptămâni în județul Ialomița pentru a susține partida contra celor de la Unirea Slobozia.

     Această partidă va reprezenta pentru adversarul râmnicenilor debutul în noul sezon de campionat având în vedere că partida din runda inaugurală împotriva Farului Constanța a fost amânată datorită retragerii din campionat a echipei secunde a Viitorului (n.r. Farul trebuia să stea în prima etapă, iar Slobozia să joace cu Viitorul și, în urma retragerii echipei lui Gică Hagi, Farul nu a avut timp suficient să organizeze partida cu Slobozia). Așadar, ialomițenii au disputat o singură partidă în acest sezon, cea din turul 2 al Cupei României câștigate după loviturile de departajare, 6-5, în dauna celor de la Popești-Leordeni.

     Partida Unirea Slobozia – CSM Rm. Sărat se va disputa sâmbătă, 2 septembrie, cu începere de la orele 17:00 pe Stadionul „1 MAI” și va fi condusă de o brigadă compusă din Trandafir Cristina Mariana (Bucureşti), Iugulescu Petruţa (Târgovişte) și Ivanov Roxana (Bucureşti), iar observatori vor fi domnii Matei Adrian (Berceni) și Borcan Ionut (Ploieşti).

 

IATĂ PROGRAMUL COMPLET AL ETAPEI A 2-A:

Vineri, 1 septembrie:

Sportul Chiscani   –        Progresul 1944 Spartac Buc.
FC Voluntari 2   –        Farul Constanţa

 

Sâmbătă, 2 septembrie:

Unirea 04 Slobozia   –        CSM Râmnicu Sărat
Axiopolis Sport Cernavodă   –        Înainte Modelu
FCSB 2   –        Metalul Buzău
ACSM Olteniţa   –        Delta Dobrogea Tulcea
Agricola Borcea   –        Victoria Traian

 

Iulian Grigoraș

CSM Rm. Sărat, debut cu victorie în noul sezon

     Vineri seară CSM Rm. Sărat a debutat în fața propriilor suporteri în noul sezon al Ligii a III-a. Adversarul râmnicenilor din această rundă inaugurală a fost Sportul Chiscani, un adversar pe care elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc l-au mai întâlnit și în sezonul precedent.

     Partida începută de la orele 18:00 i-a găsit pe galben-albaștri în atac încă de la primul fluier al centralului și, după numai două minute scurse de la startul meciului, fundașul brăilenilor, Boariu, face un fault în postură de ultim apărător iar centralul Motan nu ezită și îi arată direct cartonașul roșu. În atac, cu dorință aprigă de victorie, cu un joc pe măsură și cu un om în plus, lucrurile decurg cum nu se poate mai bine pentru CSM fapt care îl înregistra și tabela de marcaj după numai 18 minute de joc, 2-0 datorită reușitelor lui Tudoran și a lui Roman, iar până la pauză gazdele au mai scuturat o dată plasa porții lui Tudor prin Bălan în minutul 31.

     Mitanul secund se desfășoară după același scenariu, cu râmnicenii controlând autoritar partida, Crețu reușind să ducă scorul la 4-0 în minutul 56. Acesta a fost, dealtfel, și scorul final după cele 90 de minute.

     În etapa următoare, jucătorii de la CSM Rm. Sărat se vor deplasa la Slobozia pentru a da piept cu formația din localitate, Unirea.

 

Click AICI pentru a vedea galeria foto a meciului

 

Echipa CSM Rm. Sărat îi mulțumește și îi urează bun venit în rândul ei celei ce ne va reda prin imagini partidele echipei, MARA ENESCU!

 

IATĂ REZULTATELE COMPLETE ALE ETAPEI:

CSM Râmnicu Sărat 4 – 0      Sportul Chiscani
Delta Dobrogea Tulcea 2 – 10      FCSB 2
FC Agricola Borcea 1 – 2      Axiopolis Sport Cernavodă
Victoria Traian 0 – 7        FC Voluntari SA 2
Progresul 1944 Spartac Buc. 6 – 4      ACSM Olteniţa
Metalul Buzău 1 – 0           Înainte Modelu
Farul Constanţa  amânat       Unirea 04 Slobozia

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat – Sportul Chiscani, vineri în prima etapă a Ligii a III-a

     Repartizată în Seria a II-a al celui de-al treilea eșalon fotbalistic românesc, Olimpia Rm. Sărat va disputa în acest sfârșit de săptămână prima partidă din cadrul sezonului 2017-2018. Adversarul râmnicenilor va fi formația brăileană Sportul Chiscani. Celel două echipe se cunosc datorită faptului că în sezonul trecut ambele au evoluat în Seria I și acesta reprezintă un motiv în plus pentru elevii lui Marius Tîrîlă și ai lui Sorin Bodoc să intre pe dreptunghiul verde motivați și cu dorința de a-și trece în cont toate punctele puse în joc, brăilenii reușind să le smulgă 4 din cele 6 puncte campionatul trecut.

     Așadar, vineri, 25 mai, de la orele 18:00 râmnicenii sunt invitați la Stadionul „OLIMPIA” pentru a-și susține favoriții și pentru a-i purta spre o victorie frumoasă.

     Partida va fi condusă de o brigadă compusă din domnii Motan Mihai (Aninoasa), Păunescu Adrian (Târgovişte) și Onicescu Ion (Glodeni). Observatorii partidei vor fi Popescu Cătălin Eugen (Ploieşti), respectiv Savu Cătălin (Galaţi).

Iată programul complet al etapei:

 

Vineri, 25 august:

Olimpia Râmnicu Sărat    –        Sportul Chiscani
Delta Dobrogea Tulcea   –        FCSB 2

 

Sâmbătă, 26 august:

Agricola Borcea   –        Axiopolis Sport Cernavodă
Victoria Traian   –        FC Voluntari SA 2
Progresul 1944 Spartac București   –        ACSM Olteniţa
Metalul Buzău   –        Înainte Modelu
Farul Constanţa  amânat      Unirea 04 Slobozia

 

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat – Sportul Chiscani în prima etapă a Ligii a III-a

     Miercuri, 16 august, la Casa Fotbalului a avut loc tragerea la sorți pentru stabilirea programului în cele cinci serii ale Ligii 3, sezonul 2017-2018.

     Repartizată în Seria a II-a, alături de echipe precum FCSB 2, Viitorul 2, Voluntari 2 sau Farul Constanța,  Olimpia Rm. Sărat va debuta în noua stagiune ce va începe pe 26 august pe teren propriu împotriva formației Brăilene, Sportul Chiscani. Cele două formații s-au întâlnit și în sezonul trecut atunci când ambele făceau parte din Seria I.

     Primul derby pentru râmniceni va avea loc chiar în etapa secundă atunci când aceștia se vor deplasa pe terenul Unirii Slobozia. Partida împotriva celor de la Viitorul 2 se va disputa în runda cu numărul 6, iar cea împotriva constănțenilor de la Farul va avea loc în etapa a 9-a tot în deplasare, în timp ce duelul reprezentantelor buzoiene, cu Metalul Buzău, va avea loc în etapa a 11-a pe sinteticul din Crâng.

Iată programul complet al turului:

ETAPA 1

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
FC VIITORUL 2 (CT) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) stă
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – SC FCSB 2 (B)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)

ETAPA 2

AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
SC FCSB 2 (B) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – FC VIITORUL 2 (CT)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)

ETAPA 3

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
FC VIITORUL 2 (CT) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) stă
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – SC FCSB 2 (B)

ETAPA 4

AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – SC FCSB 2 (B)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – FC VIITORUL 2 (CT)

ETAPA 5

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
FC VIITORUL 2 (CT) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
SC FCSB 2 (B) stă

ETAPA 6

FC VIITORUL 2 (CT) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – SC FCSB 2 (B)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)

ETAPA 7
AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – FC VIITORUL 2 (CT)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
SC FCSB 2 (B) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
ACSM OLTENIŢA (CL) stă

ETAPA 8

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) stă
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – SC FCSB 2 (B)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
FC VIITORUL 2 (CT) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)

ETAPA 9

ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – FC VIITORUL 2 (CT)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
SC FCSB 2 (B) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)

ETAPA 10

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS FC DELTA DOBROGEA
TULCEA (TL)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) stă
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – SC FCSB 2 (B)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
FC VIITORUL 2 (CT) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)

ETAPA 11

AFC METALUL BUZĂU (BZ) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – FC VIITORUL 2 (CT)
SC FCSB 2 (B) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)

ETAPA 12

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – ACSM OLTENIŢA (CL)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) stă
FC VIITORUL 2 (CT) – SC FCSB 2 (B)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)

ETAPA 13

SC FCSB 2 (B) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B)
FC VIITORUL 2 (CT) stă
ACSM OLTENIŢA (CL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)

ETAPA 14

AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ) stă
CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT) – SC FC VOLUNTARI 2 (IF)
AS FC AGRICOLA BORCEA (CL) – AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL)
ACS VICTORIA TRAIAN (BR) – ACS SPORTUL CHISCANI (BR)
FC VIITORUL 2 (CT) – ACSM OLTENIŢA (CL)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) – SC FCSB 2 (B)
ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT) – ACS ÎNAINTE MODELU (CL)
ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL) – AFC METALUL BUZĂU (BZ)

ETAPA 15

ACSM OLTENIŢA (CL) – AS OLIMPIA RÂMNICU SĂRAT 2010 CS (BZ)
AFC METALUL BUZĂU (BZ) – CSA AXIOPOLIS CERNAVODĂ (CT)
ACS ÎNAINTE MODELU (CL) – ACS FC DELTA DOBROGEA TULCEA (TL)
SC FCSB 2 (B) – ASSCS FARUL CONSTANŢA (CT)
AFC PROGRESUL 1944 SPARTAC (B) stă
ACS SPORTUL CHISCANI (BR) – FC VIITORUL 2 (CT)
AFC UNIREA 04 SLOBOZIA (IL) – ACS VICTORIA TRAIAN (BR)
SC FC VOLUNTARI 2 (IF) – AS FC AGRICOLA BORCEA (CL)

 

Iulian Grigoraș

Olimpia Rm. Sărat a fost repartizată în Seria a II-a

     Federaţia Română de Fotbal a stabilit în cursul acestei zile seriile Ligii a III-a la fotbal pentru stagiunea 2017-2018.

     După ce, în ultimele 2 sezoane, râmnicenii de la Olimpia Rm. Sărat au făcut parte din Seria I, în sezonul ce va debuta pe data de 26 august aceștia vor evolua în Seria a II-a alături de echipe ca Farul Constanța, FCSB 2, Viitorul 2 sau Unirea Slobozia. Și în sezonul acesta, râmnicenii vor face parte dintr-o serie cu număr impar de echipe, și anume 15. Așadar fiecare echipă urmând să stea câte o etapă.

     Țintarul celui de-al treilea eșalon fotbalistic se va stabili miercuri, 16 august, începând cu orele 13:00.

 

IATĂ COMPONENȚA SERIILOR:

SERIA I
CSM Bucovina Rădăuţi (SV)
ACS Sănătatea Dărăbani (BT)
CSM Roman (NT)
CSM Paşcani (IS)
AFC Odorheiu Secuiesc (HR)
AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (HR)
CS Aerostar Bacău (BC)
ACS Olimpic Cetate Râşnov (BV)
AFC Hărman (BV)
ACS Viitorul Ghimbav (BV)
ACS KSE Târgu Secuiesc (CV)
CSM Focşani 2007 (VN)
CS Avântul Valea Mărului (GL)
CS Sporting Lieşti (GL)
AFC Metalosport Galaţi (GL)
ACS Suporter Club Oțelul Galaţi (GL)

SERIA A II-A
AS Olimpia Râmnicu Sărat 2010 CS (BZ)
AFC Metalul Buzău (BZ)
ACS Sportul Chiscani (BR)
ACS Victoria Traian (BR)
ACS FC Delta Dobrogea Tulcea (TL)
SC FCSB 2 (B)
AFC Progresul 1944 Spartac (B)
SC FC Voluntari 2 (IF)
AFC Unirea 04 Slobozia (IL)
ACS Înainte Modelu (CL)
ACSM Olteniţa (CL)
AS FC Agricola Borcea (CL)
FC Viitorul 2 (CT)
CSA Axiopolis Cernavodă (CT)
ASSCS Farul Constanţa (CT)

SERIA A III-A
CS Atletic Bradu (AG)
CS Mioveni 2 (AG)
AS FC Aninoasa (DB)
CSM Flacăra Moreni (DB)
ACS Urban Titu (DB)
AFC Astra 2 (PH)
ACS Petrolul 52 (PH)
SC Popeşti-Leordeni (IF)
ACS Viitorul Domneşti (IF)
CS Concordia Chiajna 2 (IF)
CS Tunari (IF)
AS FC Milcov (OT)
AFCM Alexandria (TR)
CS Sporting Roşiori 2008 (TR)
AFC Voinţa Saelele (TR)

SERIA A IV-A
CS Gloria Lunca Teuz Cermei (AR)
CS Naţional Sebiş (AR)
CS Şoimii Lipova (AR)
CSM Lugoj (TM)
CS Millenium Giarmata (TM)
CS Nuova Mama Mia Becicherecu Mic (TM)
ACS Ghiroda (TM)
Centrul Naţional de Pregătire Timişoara (TM)
CNS Cetate Deva (HD)
FC Unirea 1924 Alba Iulia (AB)
CSM Şcolar Reşiţa (CS)
CS Internaţional Băleşti (GJ)
ACS Şirineasa (VL)
CS U Craiova 2 (DJ)
ACSO Filiaşi (DJ)

SERIA A V-A
AFC Unirea Tăşnad (SM)
ACS Fotbal Comuna Recea (MM)
CS FC Zalău (SJ)
CS Unirea Jucu (CJ)
CS Sănătatea Servicii Publice Cluj (CJ)
FC Unirea Dej (CJ)
AS FC Universitatea Cluj (CJ)
CFR 1907 Cluj SA 2 (CJ)
CSM Avântul Reghin (MS)
CS Iernut (MS)
ACS Industria Galda (AB)
CF Metalurgistul 1939 Cugir (AB)
ACS Performanţa Ighiu (AB)
CS Gaz Metan Mediaş 2 (SB)
FC Avrig (SB)
AFC Hermannstadt 2 (SB)

Republicanii Olimpiei, amicale cu Focșani și Înfrățirea Zoița, duminică la Rm. Sărat

     DSC_0932Mâine (n.r. duminică) Terenul II din incinta Stadionului OLIMPIA din Rm. Sărat va fi gazda a două partide amicale care îi vor avea în prim plan pe Juniorii Republicani A, respectiv B.

     Primul meci îl vor susține elevii pregătiți de Ionuț Roman, Juniorii Republicani B, cu începere de la orele 11:00 în compania echipei similare a celor de la L.P.S. Focșani.

     DSC_0907Imediat după, mai precis de la orele 13:00, vor intra în scenă elevii lui Viorel Bodan, Juniorii Republicani A, care vor da piept cu ocupanta poziției a 4-a în cadrul Ligii a IV-a de seniori Buzău, Înfrățirea Zoița.

Republicanii lui „Nea Vio” Bodan, victorie cu 4-1 în fața Locomotivei Viitorul Buzău

     DSC_0516„Nea Vio”, așa cum îi spun toți apropiații, și ai săi mânji participanți în Campionatul Național de Juniori Republicani A, au disputat astăzi (n.r. duminică), pe Terenul II din incinta Stadionului OLIMPIA, un prim test din această pauză competițională. Adversarul râmnicenilor a fost ocupanta poziției a șaptea în Liga a IV-a Buzău, Locomotiva Viitorul.

     Partida, în ciuda unui teren îngreunat de ploile căzute în ultimile zile, a fost una atractivă, cu multe faze de poartă și un total de 5 goluri. Dacă în primele 20 de minute ambele formații au trecut pe lângă deschiderea scorului după ce, în minutul 8, Hîră zguduie transversala buzoienilor, iar în minutul 19 intervenția goalkeeper-ului Ursache Denis face ca tabela să rămână întactă, juniorii Olimpiei au dat câte două goluri pe repriză și, dacă la pauză scorul era 2-1, la finalul celor 90 de minute tabela indica scorul de 4-1.  Reușitele Olimpiei au aparținut lui Stanciu (de trei ori) și lui Drăghici.

     Returul Campionatului Național al Juniorilor Republicani, atât A cât și B, va debuta pe data de 13 martie atunci când juniorii Olimpiei vor primi vizita celor de la Unirea Slobozia.

PENTRU A VIZIONA GALERIA FOTO A MECIULUI, CLICK AICI

Juniorii Republicani, la sfârșit de cantonament

12647958_1742980339265593_769282588_nCeea ce reprezintă prezentul dar și viitorul Olimpiei, grupele de Juniori Republicani de la Liceul Teoretic „Ștefan cel Mare” participante în cadrul Campionatului Național de Juniori Republicani A, respectiv B, conduși de profesorul Marius Tîrîlă au efectuat un cantonament de o săptămână la Piatra Arsă, pe platoul Bucegilor, la o altitudine de 1950 de metri, la jumătatea distanței dintre Babele și Cota 2000.

După 8 zile de pregătire centralizată în care s-a pus la punct capitolul „fizic”, râmnicenii vor reveni acasă unde se vor pregăti în continuare în vederea redebutului oficial a părții secunde a acestui sezon.

12665637_1742980292598931_1271735999_nProfesorul Marius Tîrîlă se declară extrem de mulțumit de cele realizate în acest stagiu. de seriozitatea și dăruirea copiilor: „Am încheiat un stagiu de pregătire centralizat cu câte două antrenamente pe zi, ambele fizice și foarte solicitante ca și efort. Țin să le mulțumesc copiilor pentru felul cum au răspuns la antrenamentele foarte dure mai ales dacă ținem cont de factorii climatici, viscolul, zăpada foarte mare, dar și de factorii specifici antrenamentelor precum distanțele în km lucrați la fiecare antrenament. Este unul dintre cele mai reușite și eficiente cantonamente. Bravo copiilor pentru profesionalism și sacrificiu !!!”

Reamintim că, atât Republicanii „A” cât și „B”-ul, au încheiat prima parte a acestui sezon pe poziții onorante în clasament, cele două formații având evoluții dintre cele mai bune, așa cum Râmnicu Sărat a început să se obișnuiască în ultimii ani. În ceea ce-i privește pe Juniorii Republicani „A”, copii născuți în anul 1998, merită de menționat că sunt singura formație care au învins liderul Steaua București, echipă care la ora meciului primiseră doar 5 goluri și marcaseră 44 după 12 runde. De cealaltă parte, Juniorii „B”, copii născuți 2000, vin tare din urmă și, în ciuda faptului că sunt cu 1 an mai mici decât adversarii (sezonul acesta se joacă cu jucători născuți 1999), au ocupat fotoliul de lider în cea mai mare parte a acestui tur de campionat.12650750_1742980355932258_2046200570_n

Returul Campionatului Național de Juniori Republicani va debuta pe 13 martie cu etapa a 16-a atunci când râmnicenii de la „Ștefan cel Mare” vor primi vizita Unirii Slobozia.

Grupa de 98 nu se „dezminte” și învinge liderul Steaua la Rm. Sarat

DSC_0748Sărbătoare mare duminică la prânz pe Stadionul „OLIMPIA” din Rm. Sărat atunci când Juniorii Republicani ai Liceului Teoretic Ștefan cel Mare primeau vizita liderului neînvins Steaua București.

Fotbaliștii râmniceni, născuți în anul 1998, participanți în Campionatul Național de Juniori Republicani A au făcut iarăși o partidă mare și, așa cum ne-au obișnuit în ultimii ani, au obținut un rezultat pe măsură. După performanțele de excepție obținute sezonul trecut când s-au luptat cot la cot cu Dinamo și Steaua și au terminat pe podium în fața unor formații precum Rapid București sau Concordia Chiajna, râmnicenii primeau vizita unei formații Steaua aflată în plină formă, liderul la zi al campionatului, care nu fusese învinsă în nicio partidă din cele 12 jucate până în acel moment, o formație care au venit la Râmnic și cu 2-3 nume care cochetează cu prima echipă. Roș-albaștrii veneau după 11 victorii și un rezultat de egalitate, meciuri în care reușiseră să penetreze poarta adversă de 44 de ori și aveau cea mai bună apărare din serie cu numai 4 goluri primite.

DSC_0734DSC_0746Cu toate acestea, râmnicenii noștri ne-au făcut încă odată mândri și, la finalul celor 90 de minute, tabela consfințea o victorie clară, un 1-0 frumos și binemeritat care ne face să privim cu mare optimism spre viitorul fotbalistic râmnicean. Toate aceste lucruri nu sunt întâmplătoare având în vedere proiectul început acum 5 ani, seriozitatea și profesionalismul cu care s-a lucrat și se lucrează în continuare, lucruri care acum încep să dea roade … echipa mare a terminat turul de sezon pe poziția secundă fiind revelația Ligii a III-a și, totodată, formația care are în lot cei mai mulți juniori, mai ales dacă ținem cont că aceștia sunt născuți în 1998 și majoritatea formațiilor au în componența lotului jucători născuți în anii 1996 sau 1997. Să nu mai spunem că și în Campionatul de Juniori Republicani, jucătorii noștri sunt cu 1 an mai mici decât jucătorii celorlalte formații pe care le înfruntă.

La republicani, B-ul are 5 victorii din 5 partide

Sfârșitul acestei săptămâni a programat în ceea ce-i privește pe juniorii republicani partidele rundei cu numărul 5. Juniorii Republicani ai Olimpiei Rm. Sărat s-au deplasat la Buzău, pe sinteticul „Cornel Negoescu”, pentru a da piept cu republicanii Gloriei Buzău.

Cele două meciuri, republicani A și Republicani B, s-au disputat sâmbătă începând cu orele 12:00, respectiv 14:00. În urma a două partide atractive, cele două cluburi și-au împărțit victoriile.

Dacă, în ceea ce-i privește pe republicanii A, gazdele au reușit să obțină toate punctele puse în joc în urma victoriei cu scorul de 3-1, la republicanii B râmnicenii, ocupanți ai locului secund, își continuă parcursul fără geșeală și după această etapă datorită victoriei, scor 1-0, obținută în urma golului marcat de Crețu încă din minutul 7 al partidei.

În etapa următoare, juniorii republicani ai Olimpiei vor primi vizita celor de la Oțelul Galați în două meciuri ce se vor disputa duminică, 4 octombrie, cu începere de la orele 12:00 și 14:00.

PENTRU A VEDEA GALERIA FOTO A MECIURILOR, CLICK AICI

Republicanii Olimpiei se vor deplasa la Bucu pentru meciurile etapei 3 cu Unirea Slobozia

DSC_0235După un start bun de sezon 2015-2016 al juniorilor republicani A și B ai Olimpiei Rm. Sărat, urmează deplasarea din runda cu numărul trei în comuna Bucu, comună aflată în câmpia Bărăganului, pe malul stâng al Ialomiței, acolo unde râmnicenii vor da piept cu republicanii Unirii Slobozia.

DSC_0187În ceea ce-i privește pe juniorii A, cele două formații vin după câte un succes înregistrat etapa precedentă atunci când Olimpia și-a depășit categoric adversarul, 5-0, Dunărea Călărași în timp ce ialomițenii au trecut, scor 2-1, de Unirea Brăila. Chiar dacă cele două echipe sunt egale din punct de vedere al punctelor acumulate în acest debut de sezon, 3 la număr, acestea se găsesc la o distanță de 4 locuri în clasament fiind despărțite de golaveraj. Râmnicenii ocupă poziția a 4-a în timp ce Unirea Slobozia se află pe locul 8.

De cealaltă parte, la juniori B, râmnicenii au maximum de puncte după două etape, 6, fiind situați pe treapta a doua a clasamentului, în timp ce Slobozia nu are trecut în contul său decât 1 punct aflându-se pe locul 10.

Partidele juniorilor republicani A și B, Unirea Slobozia – Olimpia Rm. Sărat, se vor disputa duminică, 13 septembrie, cu începere de la orele 12:00 republicanii A, respectiv 14:00 juniorii republicani B, pe Terenul comunal Bucu.

Republicanii Olimpiei, victorii la scor cu Dunărea Călărași

DSC_0186Etapa cu numărul doi a programat pentru cele două echipe de Juniori Republicani ai Olimpiei Rm. Sărat, A și B, meciurile împotriva echipelor similare ale celor de la Dunărea Călărași.

Faptul că au evoluat pentru prima oară în acest sezon competițional în fața propriilor suporteri a reprezentat o motivație în plus pentru râmniceni care au controlat fără drept de apel cele două partide.

De la orele 12:00 a început partida juniorilor A, o partidă pe care echipa lui Viorel Bodan era practic obligată să o câștige după debutul nefast în etapa precedentă la Sf. Pantelimon. Râmnicenii au intrat deciși în teren și, cu două goluri marcate în prima repriză și cu alte trei în mitanul secund, reușesc să obțină o victorie meritată.

DSC_0246Începând cu orele 14:00 a venit rândul juniorilor B să intre în scenă. A urmat, ca și în cazul juniorilor A, o partidă fără istoric, jucătorii lui Ionuț Roman dominându-și autoritar adversarul la toate capitolele. Acest lucru este dovedit de rezultatul final înregistrat pe tabela de marcaj, 7-0, rezultat care încununează un joc frumos, curat și ofensiv practicat de râmniceni. Această victorie reprezintă a doua reușită pentru juniorii B ai Olimpiei din tot atâtea partide.

Runda următoare, etapa a 3-a, juniorii Olimpiei se vor deplasa în comuna Bucu, duminică, 13 septembrie, unde vor da piept cu echipele similare ale celor de la Unirea Slobozia.

 

PENTRU A VEDEA GALERIA FOTO A MECIULUI, CLICK AICI

Republicanii Olimpiei primesc vizita celor de la Dunărea Călărași

DSC_1702Cele două echipe de juniori republicani, A și B, ai Olimpiei Rm. Sărat vor debuta la sfârșitul acestei săptămâni în fața propriilor suporteri în actuala stagiune.

După partidele disputate în prima etapă pe terenul celor de la Liceul Tehnologic Sf. Pantelimon, jucătorii râmniceni vor primi vizita celor de la Dunărea Călărași în partidele rundei cu numărul doi a sezonului.

Dacă la juniori A Olimpia a fost învinsă de bucureșteni (scor 1-3) în timp ce viitorii adversari au debutat cu o victorie (scor 2-1) pe propriul teren cu Dacia Unirea Brăila, la juniori B lucrurile stau exact invers … juniorii Olimpiei au câștigat categoric (4-0) la Pantelimon, iar „dunărenii” au pierdut la fel de categoric (0-6) cu Dacia Unirea Brăila.

Cele două partide dintre Olimpia și Dunărea se vor disputa duminică începând cu orele 12:00 juniorii A, respectiv 14:00 juniorii B pe Stadionul „OLIMPIA” din Rm. Sărat.